Szefowa unijnej dyplomacji w Kairze

1 odpowiedź
Zwolennicy obalonego prezydenta Morsiego podczas walk ulicznych w centrum Kairu w lipcu 2013. Fot. Daily Star.
Zwolennicy obalonego prezydenta Morsiego podczas walk ulicznych w centrum Kairu w lipcu 2013. Fot. Daily Star.

Unia Europejska mocniej angażuje się w kryzys polityczny w Egipcie. Do Kairu przyjechała szefowa dyplomacji Wspólnoty aby namówić obecny rząd do współpracy z Bractwem Muzułmańskim. To jej druga wizyta po odsunięciu 3 lipca prezydenta Mursiego od władzy.

Catherine Ashton podjęła się misji mediacyjnej i spotyka się w Kairze z numerem jeden egipskiej polityki czyli generałem Abdel-Fattahem Sissim. Poza nim ma rozmawiać z nieformalnym liderem ruchu przeciwników Bractwa Muzułmańskiego Mohammedem el Baradeiem.

Ashton przybywa do Kairu kilka dni po tym jak zginęło od 70 do nawet 120 zwolenników odsuniętego od władzy prezydenta Mohammeda Mursiego. Kilkuset protestujących zostało rannych. Do dzisiaj nie wiadomo jak doszło do strzelaniny – egipska policja i wojsko odpiera zarzuty, że strzelano do ludzi. Reakcją Catherine Ashton był apel o powstrzymanie przemocy oraz wyrażenie głębokiego współczucia. I została natychmiast skrytykowana przez premiera Turcji.

Recep Tayyip Erdogan zarzuca Unii Europejskiej stosowanie podwójnych standardów i pyta – „Co się stało z wartościami europejskimi, gdzie są ci którzy dają lekcję demokracji?”. Dodaje, że „ci którzy byli cicho kiedy masakrowano wolę narodu, pozostali cicho kiedy masakrowano ludzi”. Erdogan odnosił się w ten sposób do sytuacji z ubiegłego miesiąca. Masowe protesty w obronie parku Gezi były brutalnie tłumione przez policję, zginęło pięć osób. Premier Turcji nazywany natychmiast „sułtanem” był krytykowany za brak demokracji a Niemcy twardo rekomendowały zawieszenie rozmów na temat członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej.

Dzisiejsza wizyta Ashton to podkreślenie roli jaką Unia chce odgrywać w Egipcie targanym politycznymi i społecznymi konfliktami. Od momentu obalenia Mursiego, Bractwo Muzułmańskie wyraźnie wskazuje na Wspólnotę i poprzez nią stara się uczestniczyć w zdominowanym przez wojsko życiu politycznym kraju. Ashton już podczas poprzedniej wizyty naciskała na włączenie Bractwa w przejściowy rząd.

Unia Europejska przygotowała pod koniec ubiegłego roku pomoc finansową w wysokości 5 miliardów euro na kredyty i wsparcie dla inicjatyw pozarządowych. Jak na razie nie ma żadnych informacji żeby została ona wstrzymana w związku z obecną napiętą sytuacją.

YahooNews/European Voice/AFP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>