Holandia przeprasza za zbrodnie z czasów kolonialnych

1 odpowiedź

Holandia oficjalnie przeprosiła Indonezję za masowe egzekucje dokonane na terenie tej dawnej kolonii w pierwszych latach po Drugiej wojnie Światowej. Holenderscy żołnierze zabić mogli nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi starając się nie dopuścić do uzyskania niepodległości przez Indonezję.

Ambasador Holandii w Dżakarcie Tjeerd de Zwaan podczas oficjalnej ceremonii w imieniu swojego państwa przeprosił Indonezję. Holandia przeprosiła już za kilka określonych masakr, a niektórzy Indonezyjczycy otrzymali odszkodowania, jednak dzisiaj po raz pierwszy państwo przeprosiło za całość zbrodni dokonanych między rokiem 1945 a uzyskaniem przez Indonezję niepodległości w 1949r. – Holenderski rząd jest świadomy swojej szczególnej odpowiedzialności wobec indonezyjskich wdów po ofiarach masowych egzekucji porównywalnych do tych, które holenderscy żołnierze przeprowadzili na terenie ówczesnych kolonii Celebes i Rawa Gede” – dodał ambasador de Zwaan. Przedstawiciele rodzin ofiar przyjęli przeprosiny. – Jesteśmy wdzięczni i bardzo szczęśliwi. Wcześniej nigdy nie sądziliśmy, że coś takiego może się wydarzyć – powiedział jeden z uczestników ceremonii

Zbiorowe egzekucje wykonywali żołnierze holenderskich sił specjalnych. Indonezyjskie źródła mówią o 40 tys. ofiar. Holenderskie podają liczbę znacznie mniejszą. Przykładem takiej masakry było rozstrzelanie 208 mężczyzn na polu przed budynkiem rządowym w Południowej Sulaweski. Oddziałem holenderskim dowodził tam kapitan Raymond Westerlling, którego żołnierze w ciągu trzech miesięcy dokonali rzezi w dziesiątkach wiosek starając się złamać opór wobec kolonialnej władzy. Indonezja była holenderską kolonią od XIXw. aż do zajęcia tych obszarów przez Japonię w czasie Drugiej Wojny Światowej. Po zakończeniu wojny Holandia usiłowała odzyskać kontrolę, lecz napotkała zdecydowany opór. Ani Westerlinga, który do nie dawna uważany był w Holandii za bohatera, ani żaden z jego żołnierzy nie został pociągnięty do odpowiedzialności.

Część rodzin ofiar morderstw, które w Holandii do niedawna nazywane były jedynie „ekscesami” wytoczyło procesy dawnemu kolonialnemu mocarstwu. Wdowy po ofiarach zbiorowych egzekucji otrzymały rekompensaty w wysokości 20 tys. euro. a Holandia wystosowała przeprosiny.

Al-Jazeera / BBC / AP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>