Krwawe zamieszki w wenezuelskim więzieniu

Skomentuj
Ameryka Polnocna

Co najmniej 16 osób zginęło podczas zamieszek w więzieniu Sabaneta na zachodzie Wenezueli, kiedy doszło do starć między gangami.  Jak poinformowała minister więziennictwa Iris Varela, wszystkie zidentyfikowane ofiary, to ludzie związani z grupami przestępczymi działającymi na terenie więzienia.

Broń przemycana do więzień przez skorumpowanych strażników umożliwia więźniom przejęcie kontroli nad niektórymi zakładami karnymi w kraju, tłumaczył przedstawiciel wenezuelskiego rządu. Ponadto więzienia  w Wenezueli są przeludnione. Przebywa w nich  trzykrotnie więcej osób, niż są one w stanie pomieścić i często dochodzi do krwawych walk z użyciem broni. Jednak tym razem liczba ofiar była wyższa niż zwykle. Ponadto, jak poinformowała organizacja zajmująca się monitorowaniem sytuacji w wenezuelskich zakładach karnych Venezualan Prison Observatory, starcia do których doszło w więzieniu Sabaneta były wyjątkowo okrutne. Niektórym ofiarom zostały odcięte głowy i inne części ciała.

„To naprawdę godne ubolewania, że niektórzy nie mają za grosz szacunku dla ludzkiego życia” – powiedziała wenezuelska minister więziennictwa Iris Varela, dodając, że grupy mafijne prowadzące lukratywne interesy na terenie więzienia Sabaneta zapowiadały wewnętrzną wojnę już od pewnego czasu. Przebywa w nim 4000 więźniów, a więc pięć razy więcej, niż ten zakład karny jest w stanie pomieścić. Większość więźniów posiada broń palną.

Według organizacji Venezuelan Prison Observatory każdego roku w wenezuelskich więzieniach ginie ponad 500 osób. Do jednego z najkrwawszych starć w tym roku doszło w styczniu, kiedy w więzieniu Uribana w mieście Barquisimeto zginęło 58 osób.

BBC/Reuters/AFP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>