Nigeria: krwawy atak Boko Haram na akademik

1 odpowiedź
Członkowie nigeryjskiego ugrupowania terrorystycznego Boko Haram. Fot (c) PressTV
Członkowie nigeryjskiego ugrupowania terrorystycznego Boko Haram. Fot (c) PressTV

Kolejny atak Boko Haram w Nigerii. Tym razem zginęło ponad 40 osób osób, po tym jak dżihadyści zaatakowali akademik. 

Bojownicy Boko Haram zaatakowali w nocy z soboty na niedzielę. „Strzelali do uczniów, gdy ci spali w akademiku” – mówił Molima Idi Mato, rektor college’u rolniczego w stanie Yobe, w północno-wschodniej Nigerii. Po zamachu na uczniów dżihadyści podpalili sale lekcyjne. Około tysiąca studentów uciekło z budynku po rozpoczęciu ataku – podały władze uczelni w miejscowości Gujba.

Szkołę ponownie otwarto niedawno. Wcześniej, od lipca była zamknięta, podobnie jak inne placówki oświatowe w regionie, po tym jak islamiści spalili żywcem 29 uczniów i ich nauczycielkę, w szkole średniej niedaleko miasta Potiskum, 50 km od Yobe. Od kilku miesięcy Boko Haram atakuje właśnie uczniów. Dwa tygodnie temu władze Nigerii uznały, że szkoły trzeba otworzyć. Placówki miały być chronione policję i wojsko. „Mimo obietnic nie było u nas żadnych służb bezpieczeństwa” – twierdzi rektor Mato.

Wczorajszy atak był prawdopodobnie zemstą za rządową ofensywę przeciwko Boko Haram. Sprzymierzona z Al-Kaidą sekta chce zmienić Nigerię w państwo islamskie. Rząd Nigerii, najludniejszego kraju Afryki zamieszkanego przez muzułmanów i chrześcijan, długo próbował się rozmawiać z islamistami. Jednak po tym jak wiosną Boko Haram przejęła kontrolę nad stanem Borno, nazywanym przez mieszkańców „Domem Pokoju”, najbiedniejszym regionem w całej Nigerii, rząd zdecydował, że trzeba zakończyć negocjacje. Rozkaz do wojny z islamistami wydał prezydent, który sam jest chrześcijaninem. Goodluck Jonathan wprowadził stan wyjątkowy w trzech stanach: Borno, Yobe i Adamawa. Dodatkowo poprosił Niger i Czad, by na granicach rozmieściły dodatkowe oddziały i wyłapywały islamistów uciekających przed ofensywą nigeryjskiej armii.

W najbliższy wtorek Nigeria świętować 52. rocznicę niepodległości i udaną ofensywę przeciwko islamistom. Jeszcze niedawno informowano o zabiciu przywódcy sekty Abubakara Shekau. Jednak pod koniec ubiegłego tygodnia zamieścił on film w Internecie, które przeczy doniesieniom armii, jakoby go zabito, a rząd wygrywał wojnę z Boko Haram.

W ciągu ostatnich trzech lat w atakach Boko Haram zginęło 1,6 tys. ludzi, a przeszło 30 tys. uciekło do sąsiednich Kamerunu i Czadu.

Al Jazeera/Reuters/AFP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>