W Turcji urzędniczki mogą nosić chusty – zniesiono historyczny zakaz

1 odpowiedź

Jeden z symboli świeckiej Turcji przechodzi do historii. Zniesiono zakaz noszenia chust w urzędach tego kraju. Zakaz wprowadzony 90 lat temu.

Twórca świeckiej Republiki Tureckiej przewraca się w grobie. To o co walczył, czego wymagał a za co nawet srogo karał wraca po 90 latach. Kemal Ataturk modernizując byłe islamskie imperium zakazał tradycyjnych nakryć głowy zarówno kobietom jak i mężczyznom. Miało to być częścią programu demokratyzacji tego kraju.Teraz premier Recep Tayeep Erdogan dekretem natychmiastowym daje prawo do noszenia chust przez kobiety.

Już spotkał się z krytyką zwolenników państwa świeckiego właśnie na wzór Kemala Ataturka. W czerwcu decyzja o likwidacji parku Gezi, przy placu Taksim w centrum Stambułu wywołała falę demonstracji w ponad 90 miastach Turcji. Doszło do ostrych a niekiedy brutalnych starć z policją, a społeczeństwo podzieliło się na zwolenników i przeciwników obecnego premiera. Także wielki projekt zbudowania kolejnego mostu nad Bosforem zbulwersował i wyprowadził na ulicę liczącą kilkanaście procent mniejszość muzułmańskich liberałów czyli alawitów. Nie zgadzali się na propozycję nazwy sułtana Selima, który zasłynął z prześladowań i mordów dokonywanych właśnie na sekcie alawitów uznawanych często przez sunnickich wyznawców islamu za heretyków. Te wszystkie posunięcia premiera Erdogana są uznawane za próbę islamizacji kraju tym bardziej, że udało mu się odsunąć od władzy armię dotąd uznawaną za gwaranta świeckości państwa. Seria procesów, skazani generałowie za próbę przewrotu w państwie to jeden z aspektów ostrej walki politycznej przed przyszłorocznymi wyborami lokalnymi oraz do parlamentu. Za dwa lata ma być wybrany prezydent Turcji i tu ambicję ma obecny premier Erdogan.

W kwestii chust wypowiedział się wicepremier Turcji Bekir Bozdag. Jego zdaniem – jak podaje agencja Reuters – to był „przepis, który ingerował w swobodę ubioru i stylu życia – źródło nierówności, dyskryminacji i niesprawiedliwości” i na szczęście „przeszedł do historii”.

Nowe reguły nie będą obowiązywały w armii i w wymiarze sprawiedliwości. Tam nadal kobiety będą musiały się pokazywać bez tradycyjnego nakrycia głowy. W listopadzie ubiegłego roku burki wróciły do tureckich szkół. Władze Turcji zawiesiły wówczas wieloletni zakaz noszenia tego nakrycia głowy w szkołach religijnych.

Co ciekawe Erdogan, tak jak Ataturk, zniesienie zakazu noszenia chust także nazywa demokratyzacją. Jest on częścią programu, który daje więcej praw Kurdom – między innymi daje większe możliwości w wejściu do parlamentu poprzez obniżenie progu wyborczego czy wręcz zgodę na oryginalne napisane w języku kurdyjskim nazwy miejscowości.

HurriyetDailyNews/Reuters/informacje własne

  1. Bardzo dobrze, że zniesiono ten obrzydliwy, faszystowski przepis. Jak można komuś narzucać ateistyczne zachowane? Świeckie państwo jest dla wszystkich, a nie tylko dla ateistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>