Australia: stan wyjątkowy w Nowej Południowej Walii

Skomentuj

Władze Nowej Południowej Walii ogłosiły stan wyjątkowy w związku z szalejącymi w Australii pożarami buszu, które zniszczyły lub uszkodziły już ponad 300 domów. Ogień rozciąga się w promieniu 300 km i może zagrozić największemu miastu w kraju – Sydney.

Sytuacja wciąż jest najgorsza w rejonie Gór Błękitnych, na zachód od Sydney i okolicach miasta Lithgow, gdzie części pożarów nadal nie udało się opanować. W razie połączenia się tych pożarów , największe miasto Australii, liczące 4,6 mln mieszkańców może zostać zagrożone. Już obecnie nad miastem pojawiły się pasma dymu i pyłów ze zbliżających się pożarów.

Strażakom udało się w ostatnich dniach wygasić niektóre ogniska pożarów. Władze ostrzegają jednak, że w najbliższych dniach, ze względu na wysoką temperaturę i silny wiatr sytuacja może się ponownie pogorszyć. Władze nie wykluczają że przynajmniej kilka ognisk pożarów powstało w rezultacie podpaleń. Wszczęto dochodzenia mające to wyjaśnić.

Według władz stanu Nowa Południowa Walia obecna sytuacja jest najniebezpieczniejsza od 40 lat. Premier tego stanu Barry O’Farrell powiedział, że stan wyjątkowy, wprowadzony na razie na 30 dni, umożliwi służbom ratunkowym podejmowanie nadzwyczajnych działań, w tym odcinania dostaw gazu, prądu i wydawania poleceń obowiązkowej ewakuacji. „Przygotowujemy się na najgorsze, ale mamy nadzieję na najlepsze” – mówił premier Nowej Południowej Walii.

Tymczasem australijskie ministerstwo obrony stara się wyjaśnić czy pożar w rejonie Lithgow nie został wywołany przez ćwiczenia wojskowe w tym rejonie, podczas których używano materiałów wybuchowych.

Tegoroczny sezon pożarów Australii, zaczął się wyjątkowo wcześnie i jest wyjątkowo intensywny. Przyczyniły się do tego bardzo ciepła wiosna i brak opadów. Do tej pory w pożarach zginęła jedna osoba.

ABC News/BBCNews/Al Jazeera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>