TI: Somalia, Korea Północna i Afganistan najbardziej skorumpowanymi krajami

Skomentuj

Korea Północna, Afganistan i Somalia to według Transparency International najbardziej skorumpowane kraje na świecie. Najmniej skorumpowane są według organizacji Dania i Nowa Zelandia. Jednak jak zaznaczono w raporcie korupcja w sektorze publicznym pozostaje jednym z najpoważniejszych wyzwań na świecie.

Transparency International, pozarządowa organizacja z siedzibą w Berlinie, sklasyfikowała pod względem poziomu korupcji 177 państw w skali od 0 (najwyższy poziom korupcji) do 100 punktów. Coroczny raport jest opracowywany na podstawie danych m.in Banku Światowego i Światowego Forum Ekonomicznego. Ponad dwie trzecie uwzględnionych w dokumencie krajów uzyskało wyniki poniżej 50 punktów, co wskazuje na poważne problemy z korupcją. Zagrożenie występuje na wszystkich szczeblach władzy i dotyczy zarówno pozwoleń udzielanych na szczeblu lokalnym, jak i uchwalania ustaw i regulacji na szczeblu krajowym.

Według raportu najmniejsza korupcja panuje w Danii i Nowej Zelandii, które uzyskały po 91 punktów. Kolejne miejsca zajęły Finlandia i Szwecja (po 89 punktów), Norwegia i Singapur (po 86 pkt) oraz Szwajcaria – 85 pkt.

Afganistan, Korea Północna i Somalia uzyskały jedynie po 8 pkt. Niewiele więcej punktów uzyskały Sudan, Sudan Południowy, Libia, Irak, Uzbekistan, Turkmenistan, Syria, Jemen i Haiti. Problem korupcji jest bardzo mocno związany ze stabilnością polityczną państw. W krajach, które znalazły się na szczycie listy najbardziej skorumpowanych, trudno nawet mówić o stabilności.

W Unii Europejskiej najbardziej pogorszyła się sytuacja we wciąż pogrążonej w kryzysie gospodarczym Hiszpanii, która  przemieściła się aż o dziesięć miejsc w rankingu. Z 59. punktami państwo to zajęło 40 miejsce. Wyniki poniżej 50 punktów osiągnęły Chorwacja i Czechy, Włochy, Rumunia i Bułgaria. Najgorzej ocenianym krajem w Unii jest ciągle Grecja z 40. punktami.

transparency.com/Al Jazeera/PAP/AFP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>