Gwałtowny wzrost infekcji wirusem chikungunya na Karaibach

Skomentuj
Fot (c) IRIN

Fot (c) IRIN

Według najnowszych danych, opublikowanych przez Panamerykańską Organizację Zdrowia (WHO/PAHO), liczba podejrzanych i potwierdzonych infekcji wirusem chikungunya w krajach karaibskich gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich tygodni. Dziesiątki tysięcy nowych przypadków odnotowano na Dominikanie i Haiti. Od czasu wybuchu epidemii w grudniu 2013 roku, oficjalna liczba osób zarażonych wirusem sięgnęła już prawie 265.000.

Chikungunya sieje spustoszenie na Karaibach, ale eksperci zdrowia publicznego nie mają złudzeń, że już wkrótce wirus rozprzestrzeni się na inne rejony Ameryki Płn. i Płd., a także dotrze do Europy. Pierwsze przypadki zarejestrowano już w krajach Ameryki Środkowej, jak również w USA, Paragwaju oraz Francji, głównie u osób powracających z wakacji spędzonych na Wyspach Karaibskich.

Chikungunya jest chorobą wirusową, przenoszoną przez komary, której objawy przypominają dengę. Powoduje silną gorączkę, bóle głowy i mięśni, obrzęk stawów, a także wysypkę. Większość pacjentów wraca do zdrowia po kilku dniach, ale w niektórych przypadkach ból stawów może utrzymywać się przez tygodnie, miesiące, a nawet dłużej. Choroba bardzo rzadko prowadzi do zgonu, ale według PAHO, 21 osób zmarło na Karaibach po zarażeniu się wirusem. Nie ma na nią szczepionki ani lekarstw, jest leczona objawowo.

Chikungunya została po raz pierwszy opisana w Tanzanii w 1953 r. Jej nazwa wywodzi się od słowa w języku Kimakonde, oznaczającego „zgarbienie”, „przykurczenie”.

BBC News/info wł.


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>