ONZ: Liczba ludności żyjącej w miastach wzrośnie o 2,5 mld do 2045 roku

Skomentuj
Dhaka, Bangladesz Fot (c) IRIN

Dhaka, Bangladesz Fot (c) IRIN

Ponad połowa z siedmiu miliardów mieszkańców naszej planety żyje obecnie na obszarach miejskich. Według prognoz ONZ, przedstawionych w raporcie „Perspektywy urbanizacji świata”, liczba ludności żyjącej w miastach wzrośnie o 2,5 mld w ciągu najbliższych trzech dekad, osiągając około 6 mld w 2045 roku. Wzrost ten będzie głównie dotyczył krajów rozwijających się, zwłaszcza w Azji i Afryce.

Indie, Chiny i Nigeria będą łącznie stanowić 37 procent prognozowanego wzrostu w ciągu najbliższych trzydziestu lat. Do 2050 roku liczba rezydentów miast w Indiach zwiększy się o 404 mln, w Chinach o 292 mln, a w Nigerii o 212 mln.

Kluczowym wyzwaniem dla tych krajów będzie zapewnienie gwałtownie rosnącym populacjom miejskim podstawowych usług w zakresie edukacji, opieki zdrowotnej, mieszkalnictwa, infrastruktury, transportu, energii.

Ludność miejska na świecie rośnie tak szybko, że gdy w 1990 roku było tylko dziesięć megamiast, czyli takich, w których żyje ponad 10 mln mieszkańców, dziś jest ich prawie trzy razy tyle, czyli 28. Szesnaście z nich znajduje się w Azji, cztery w Ameryce Łacińskiej, po trzy w Afryce i Europie, i dwa w Ameryce Północnej. Do największych megamiast zaliczają się Tokio – 38 mln mieszkańców, Delhi – 25 mln, Szanghaj – 23 mln oraz Meksyk, Bombaj i Sao Paulo, każde po 21 mln.

Jednocześnie oczekuje się, że odsetek ludności wiejskiej, która wynosi obecnie blisko 3,4 mld, osiągnie swój szczyt w 2020 r., po czym zacznie spadać, osiągając 3,1 mld w 2050 roku. Podczas gdy w Afryce i Azji proces urbanizacji postępuje bardzo gwałtownie, te dwa kontynenty nadal są domem dla prawie 90 procent populacji wiejskiej na świecie.

Reuters


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>