Brazylijska policja rozbiła największy gang pustoszący lasy deszczowe Amazonii

Skomentuj
Fot © IRIN

Fot © IRIN

Brazylijska policja rozbiła największą grupę przestępczą, podejrzewaną o spustoszenie ogromnych połaci lasów deszczowych Amazonii. Ośmiu członków gangu, działającego m.in. w rejonie Novo Progresso, w południowo-zachodnim stanie Para, zostało aresztowanych a sześciu jest nadal poszukiwanych.

Według policji, domniemani przestępcy są odpowiedzialni za palenie państwowych lasów, dzielenie ziemi na działki i sprzedawanie ich. Brazylijski Instytut Ochrony Środowiska oszacował, że szajka, uznana za „największego niszczyciela” brazylijskiej Amazonii, naraziła państwo na straty rzędu 230 milionów dolarów.

Członkom gangu grożą zarzuty wtargnięcia na teren publiczny, kradzieży, przestępstw ekologicznych, fałszerstwa, oszustw podatkowych oraz prania brudnych pieniędzy. Podejrzanym, jak również firmom i osobom prywatnym, którzy robili z nimi interesy grozi do 50 lat więzienia.

Mimo że w 2009 roku władze Brazylii zobowiązały się do zmniejszenia tempa wylesiania Amazonii o 80% do roku 2020, to proces kurczenia się jej terenów leśnych wzrósł o 28% w okresie od sierpnia 2012 do lipca 2013 r.

Na terytorium Brazylii znajduje się największy odsetek powierzchni lasów deszczowych Amazonii, która cieszy się największą różnorodnością biologiczną na świecie. Według szacunków Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (WWF), żyje tu ponad 10% wszystkich gatunków roślin i zwierząt, jakie występują na Ziemi.

AFP/BBC News


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>