Amnesty International: Tortury w Meksyku na porządku dziennym

Skomentuj
Flaga Meksyku

Flaga Meksyku

Meksykańskie władze przymykają oko na powszechne stosowanie tortur przez policję i wojsko w celu wymuszenia zeznań oraz nie podejmują odpowiednich czynności śledczych, aby zbadać gwałtowny wzrost odnotowanych przypadków tortur i złego traktowania zatrzymanych, alarmuje Amnesty International w najnowszym raporcie zatytułowanym „Poza Kontrolą”.

Liczba przypadków stosowania tortur w Meksyku zdecydowanie wzrosła po tym, jak prezydent kraju Felipe Calderon ogłosił wojnę z kartelami narkotykowymi w 2006 roku. W latach 2010 – 2013 do Krajowej Komisji Praw Człowieka wpłynęło ponad 7000 skarg, a w ciągu ostatnich 10 lat ich liczba wzrosła aż o 600 procent. Dotychczas Sąd Najwyższy wydał jedynie siedem wyroków skazujących.

Metody stosowane przez meksykańskie siły policyjne i wojskowe to bicie, wstrząsy elektryczne i napaści seksualne. Mimo że tortury są zakazane przez prawo, to system sądowy nadal akceptuje zeznania uzyskane pod przymusem.

Siły bezpieczeństwa torturują nie tylko przestępców, często związanych z działalnością potężnych karteli, które przemycają kokainę i inne narkotyki z Ameryki Południowej do Stanów Zjednoczonych, ale także niewinnych przechodniów, protestujących i ludzi, którzy znaleźli się w niewłaściwym miejscu, w niewłaściwym czasie. W większości przypadków udokumentowanych w raporcie Amnesty International, torturowani przez policję byli ludźmi ze środowisk marginalizowanych, np. nielegalni imigranci. Znane są również przypadki torturowania kobiet i dzieci.

Reuters/BBC News


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>