Dochodzenie MAEA ws. programu nuklearnego Iranu utknęło w miejscu

Skomentuj
Flaga Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej

Flaga Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) informuje w ujawnionym w piątek raporcie, że poczyniła niewielkie postępy w dochodzeniu, mającym wyjaśnić charakter programu nuklearnego Iranu. Winą za to niepowodzenie obarcza Teheran, który nie wywiązał się z warunków umowy dwustronnej zawartej w listopadzie 2013 roku. Według analizy agencji Reuters, brak postępów w tej sprawie rozczaruje Zachód i może dodatkowo skomplikować wysiłki wspólnoty międzynarodowej na rzecz osiągnięcia konsensusu w trwającym od dekady sporze wokół irańskich ambicji nuklearnych.

Raport MAEA, do którego dotarł Reuters, wskazuje, że Teheran wprowadził w życie tylko trzy z pięciu kroków, mających zapewnić przejrzystość swojego programu, mimo wcześniejszych uzgodnień, że nastąpi to najpóźniej 25 sierpnia. Ponadto władze Iranu nie złożyły koniecznych wyjaśnień w sprawie kluczowych zagadnień, które są przedmiotem dochodzenia MAEA tj. domniemanych eksperymentów na materiałach wybuchowych oraz badań związanych z obliczaniem mocy broni jądrowej.

Co więcej, MAEA uzyskała za pośrednictwem satelity zdjęcia, świadczące o „kontynuowaniu prac budowlanych” na terenie irańskiej bazy wojskowej Parchin, położonej 30 km od Teheranu. Zachodni urzędnicy twierdzą, że Iran przeprowadzał tam kiedyś ważne testy nuklearne i od tego czasu stara się „oczyścić” teren z dowodów. Władze kraju od dawna odmawiają inspektorom ONZ dostępu do bazy.

Światowe mocarstwa podejrzewają Teheran o potajemne dążenie do uzyskania broni atomowej. Z kolei przedstawiciele Iranu zapewniają, że ich program ma charakter cywilny. Grupa 5+1 (Chiny, USA, Rosja, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) prowadzi z Iranem negocjacje w sprawie ograniczenia jego programu nuklearnego w zamian za złagodzenie dotkliwych sankcji gospodarczych. Rokowania te są na razie bezowocne i wyznaczony pierwotnie na 20 lipca ostateczny termin zawarcia porozumienia został przesunięty na 24 listopada. Kolejna runda rozmów ma się rozpocząć pod koniec bieżącego miesiąca w Nowym Jorku.

Reuters/PAP


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>