Poziom gazów cieplarnianych rośnie w najszybszym od 1984 roku tempie

Skomentuj
Flaga Światowej Organizacji Meteorologicznej

Flaga Światowej Organizacji Meteorologicznej

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) alarmuje, że w 2013 roku został pobity niechlubny rekord emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Stężenie dwutlenku węgla między 2012 i 2013 r. wzrosło w najszybszym od 1984 roku tempie, kiedy zaczęto przeprowadzać wiarygodne pomiary tego typu. „Wiemy, bez żadnych wątpliwości, że nasz klimat się zmienia, a nasza pogoda staje się coraz bardziej ekstremalna z powodu działalności człowieka, zwłaszcza spalania paliw kopalnianych”, poinformował we wtorkowym oświadczeniu Michel Jarraud, Sekretarz Generalny WMO, która opublikowała roczny biuletyn dot. emisji gazów cieplarnianych.

Emisje gazów cieplarnianych rosną głównie z powodu rozwoju przemysłu w Chinach, Indiach i innych krajach wschodzących gospodarek. Panel naukowców ONZ, zajmujących się badaniem klimatu uważa, że jest co najmniej w 95 procentach prawdopodobne, że działalność człowieka jest główną przyczyną globalnego ocieplenia od 1950 roku, ale wyborcy w wielu krajach poddają tę tezę w wątpliwość, podejrzewając, że winne są procesy naturalne.

Prawie 200 rządów zgodziło się wypracować porozumienie w sprawie ograniczenia globalnego ocieplenia na szczycie w Paryżu pod koniec przyszłego roku. Świat ma wiedzę i narzędzia, aby utrzymać wzrost temperatury poniżej 2 stopni w porównaniu z okresem sprzed rewolucji przemysłowej, celem założonym przez ONZ w 2010 roku, co „dałoby szansę naszej planecie, a naszym dzieciom i wnukom przyszłość”, powiedział Michel Jarraud.

Reuters/BBC News/AFP/PAP


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>