63 proc. inflacji i puste półki w Wenezueli

Skomentuj
Flaga Wenezueli

Flaga Wenezueli

Według oficjalnych danych opublikowanych we wtorek przez wenezuelski bank centralny, roczna stopa inflacji w kraju wzrosła w sierpniu do 63,4%, osiągając rekordowy od 6 lat poziom. Wenezuelskie władze, które zwlekały z publikacją statystyk ekonomicznych od maja, zostały oskarżone przez opozycję o wstrzymywanie informacji nt. inflacji z powodów politycznych. Kiepski stan gospodarki był jedną z przyczyn masowych protestów antyrządowych, które wstrząsnęły krajem na początku roku.

Administracja prezydenta Nicolasa Maduro obarcza odpowiedzialnością za rosnącą inflację protestujących Wenezuelczyków. Urzędnicy twierdzą, że blokady dróg wznoszone przez działaczy opozycji utrudniały handel, a gwałtowne starcia między demonstrantami a siłami bezpieczeństwa często doprowadzały do przedwczesnego zamknięcia sklepów. Większość międzynarodowych ekonomistów twierdzi jednak, że silna ekspansja podaży pieniądza, która znacznie przewyższa wzrost gospodarczy oraz niedobór rezerw walutowych, które uniemożliwiają wielu firmom import surowców i części do maszyn są winne trudnej sytuacji ekonomicznej w kraju.

Bank centralny nie opublikował statystyk dot. niedostatku towarów na sklepowych półkach, ale niedobory podstawowych produktów, takich jak mąka, mleko i papier toaletowy nadal pozostają zmorą wielu kupujących. Ponadto, polityka kontroli cen sprawia, że wiele produktów jest znacznie tańszych w Wenezueli niż w sąsiedniej Kolumbii. Rząd szacuje, że 40% subsydiowanych towarów jest tam przemycanych, dodatkowo pogłębiając niedobory w Wenezueli. Próbując zmniejszyć przemyt, władze w Caracas ogłosiły w zeszłym miesiącu, że będą zamykać granicę na noc.

Rząd Maduro nie ujawnił jeszcze prognoz PKB na rok 2014, ale wielu międzynarodowych ekonomistów snuje ponure wizje. Londyńska firma doradcza Capital Economics przewiduje, że PKB Wenezueli skurczy się o 5% w okresie 2014-2015, ostrzegając jednocześnie przed „rosnącym ryzykiem znacznie głębszej recesji i bankructwa”.

BBC News


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>