ONZ: Liczba głodujących spadła do 805 milionów

Skomentuj
Kobieta pobierająca rację żywności w obozie dla uchodźców w Doro, w Sudanie Południowym. Fot © IRIN

Kobieta pobierająca rację żywności w obozie dla uchodźców w Doro, w Sudanie Południowym. Fot © IRIN

Choć liczba głodujących na świecie spadła o ponad 100 milionów w ciągu ostatniej dekady oraz o ponad 200 milionów od roku 1990/92, to nadal około 805 milionów, czyli jedna dziewiąta światowej ludności, cierpi z powodu chronicznego niedożywienia. „Liczba ta jest niedopuszczalnie wysoka”, oświadczono w najnowszej edycji raportu dot. braku bezpieczeństwa żywnościowego na świecie, zaprezentowanego we wtorek przez trzy agendy ONZ zajmujące się kwestiami żywienia.

W 2000 roku społeczność międzynarodowa przyjęła Milenijne Cele Rozwoju (MCR), w tym zobowiązanie do zmniejszenia o połowę liczby głodujących ludzi na świecie w okresie od 1990 do 2015. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa (IFAD) oraz Światowy Program Żywnościowy (WFP) zakomunikowały w raporcie, że realizacja tego celu jest w zasięgu ręki „jeśli zintensyfikuje się odpowiednie i natychmiastowe działania”.

MCR dot. likwidacji głodu został już spełniony we Wschodniej i Południowo-Wschodniej Azji, w Ameryce Łacińskiej oraz na Karaibach. Kaukaz i Azja Środkowa są na dobrej drodze do jego osiągnięcia w przyszłym roku, natomiast Afryka Subsaharyjska i Azja Południowa i Zachodnia pozostają w tyle.

Wskazując jako przykład wysiłki siedmiu krajów – Boliwii, Brazylii, Haiti, Indonezji, Madagaskaru, Malawi i Jemenu – FAO, IFAD i WFP oznajmili, że przyspieszona, znaczna i trwała redukcja głodu jest możliwa dzięki odpowiedniemu zaangażowaniu politycznemu, poprzez inwestycje w różnych dziedzinach – od rolnictwa do posiłków szkolnych.

Dane wskazują, że regiony o najwyższej stopie niedożywienia to Afryka Subsaharyjska (23,8 procent), Karaiby (20,1 procent) i Azja Południowa (15,8 procent). Natomiast, 65 procent cierpiących głód mieszka w Azji, najbardziej zaludnionym kontynencie świata.

Reuters/DPA/ONZ


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>