ONZ planuje wyeliminować problem bezpaństwowości w ciągu dekady

Skomentuj
Mniejszość etniczna Rohingya, Birma Fot © IRIN

Mniejszość etniczna Rohingya, Birma Fot © IRIN

ONZ planuje rozpoczęcie ambitnej kampanii na rzecz wyeliminowania w ciągu dekady problemu bezpaństwowości, który dotyka szacunkowo dziesięciu milionów ludzi na całym świecie, poinformował w poniedziałek przedstawiciel UNHCR, Volker Türk. Bezpaństwowość odnosi się do osób, które nie są uznawane za obywatela przez żadne państwo, znajdując się tym samym w stanie prawnego zawieszenia.

Istnieją duże populacje bezpaństwowców w Myanmarze, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Tajlandii, Nepalu, Kuwejcie oraz niektórych krajach ​​byłego Związku Radzieckiego. Pozbawione obywatelstwa osoby zwykle nie mają prawa do świadczeń zdrowotnych, często nie mogą podjąć pracy zarobkowej bądź wysłać swoich dzieci do szkoły. Bez obywatelstwa są narażone na wszelkiego rodzaju nadużycia, w tym niewolnictwo i prostytucję.

Jedną z najbardziej prześladowanych grup bezpaństwowców na świecie jest muzułmańska mniejszość Rohingya, która została odrzucona zarówno przez Birmę, jak i sąsiedni Bangladesz. Ich członkowie, niemal milionowa grupa wyznawców islamu, przebywająca w Birmie, spotyka się na co dzień z powszechną wrogością ze strony buddyjskiej większości. Od czerwca 2012 roku doświadcza masowej przemocy, wskutek której 100 tys. osób znalazło się bez dachu nad głową, trafiając do obozów przejściowych.

Konwencja o statusie bezpaństwowców z 1954 r. i Konwencja o ograniczaniu bezpaństwowości z 1961 r. są kluczowymi instrumentami ochrony prawnej osób bezpaństwowych w skali globalnej. Do chwili obecnej konwencje te ratyfikowane były stosunkowo rzadko, to znaczy przystąpiło do nich niewiele państw, co skutkuje osłabieniem międzynarodowych ram ochrony prawnej bezpaństwowców oraz mechanizmów zapobiegania i ograniczania tego zjawiska.

Reuters/UNHCR


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>