Fidżi wraca na ścieżkę demokracji

Skomentuj

Flag_of_Fiji.svg

Obywatele Fidżi udali się w środę do urn wyborczych po raz pierwszy od ośmiu lat, aby wziąć udział w wyborach parlamentarnych, po tym jak junta wojskowa zdecydowała, że nadszedł czas na przywrócenie rządów demokratycznych w kraju. Według wstępnych wyników, „Najpierw Fidżi” – formacja polityczna byłego szefa armii, komandora Voreqe „Franka” Bainimaramy, który przejął władzę w 2006 roku w wyniku puczu wojskowego – zdobyła 51,3% głosów.

Około 590 tys. zarejestrowanych wyborców wybierze reprezentantów do 50-osobowego parlamentu utworzonego na mocy konstytucji przyjętej w 2013 roku z puli prawie 250 kandydatów zrzeszonych w 7 partiach politycznych. Zgodnie z ustawą zasadniczą, rząd musi zostać utworzony w ciągu 17 dni od dnia wyborów. Bainimarama, który jest najmocniejszym kandydatem na premiera, oznajmił, że jest pewny wygranej w historycznych wyborach, które po raz pierwszy rozciągną pełnię praw wyborczych na hinduskich Fidżyjczyków, stanowiących 40 procent populacji tego 900-tysięcznego kraju.

Fidżi, wyspiarskie państwo w południowo-wschodniej części Oceanu Spokojnego, doświadczyło czterech zamachów stanu od 1987 roku, głównie z powodu napięć między rdzennymi Fidżyjczykami i Hindusami – potomkami indyjskich robotników kontraktowych przywiezionych przez Brytyjczyków w czasach kolonialnych do pracy na plantacjach cukru.

Bainimarama przejął władzę w 2006 roku na kanwie haseł walki z korupcją oraz podziałami rasowymi. Jego autorytarny reżim przywrócił stabilność w kraju, ale w czasie procesu normalizacji sytuacji zawiesił konstytucję, ograniczył niezawisłość sądownictwa i zaostrzył cenzurę mediów, co stało się przyczyną zawieszenie Fidżi w prawach członka Wspólnoty Narodów oraz Forum Wysp Pacyfiku. Choć ograniczenia wolności obywatelskich zostały złagodzone w ostatnich latach, to w zeszłym miesiącu Amnesty International oskarżyła Bainimarama o tworzenie „klimatu strachu”. To wzbudziło obawy, że przepisy regulujące wybory będą działać na korzyść jego ugrupowania politycznego.

AFP/Reuters


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>