Brazylia wysyła “dobre” komary do walki z epidemią dengi

Skomentuj
Fot (c) IRIN

Fot (c) IRIN

Brazylijscy naukowcy z Rio de Janeiro wypuścili tysiące komarów zainfekowanych „dobrą bakterią”, zwaną Wolbachia, która zwalcza wirusa wywołującego tropikalną chorobę, dengę. Genetycy zmutowali samce komarów tak, by po kopulacji z dziko żyjącymi samicami ich potomstwo nie było zdolne do przeżycia i rozmnożenia. Powinno to drastycznie ograniczyć liczebność komarów Aedes aegypti, przenoszących wirusa dengi. Inicjatywa jest częścią programu, który jest wdrażany na szeroką skalę również w Australii, Wietnamie i Indonezji.

Wolbachia działa jak szczepionka dla komarów Aedes aegypti, zatrzymując pomnażanie się wirusa dengi w ich organizmie. Wolbachia ma również wpływ na rozrodczość. Jeżeli zakażony samiec zapłodni jaja samicy nie będącej nosicielką bakterii, to jaja te nie przekształcą się w larwy. Z kolei jeśli zarażony jest zarówno samiec, jak i samica lub jeśli tylko samica jest nosicielką “dobrej bakterii” wtedy wszystkie przyszłe pokolenia również będą nosicielami Wolbachii. W rezultacie, komary Aedes z Wolbachią staną się dominujące. W Australii udało się taki efekt osiągnąć w ciągu 10 tygodni.

Denga ponownie pojawiła się w Brazylii w 1981 roku, po 20 latach nieobecności. Kraj jest światowym liderem w liczbie zachorowań na dengę – w okresie od 2009 do 2014 odnotowano 3,2 mln przypadków tej choroby oraz 800 zgonów.

BBC News


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>