Światowa populacja dzikich zwierząt zmniejszyła się o połowę w ciągu ostatnich 40 lat

Skomentuj
Park Narodowy Chobe, Botswana. Fot © Monika Nowacka dla PCPM

Park Narodowy Chobe, Botswana. Fot © Monika Nowacka dla PCPM

Liczba dzikich zwierząt spadła o ponad połowę w ciągu ostatnich 40 lat, podczas gdy ludzka populacja Ziemi wzrosła prawie dwukrotnie, poinformował we wtorek Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF) w swoim raporcie „Living Planet 2014”. Badania przeprowadzone na reprezentatywnych próbkach ponad 3 tys. gatunków kręgowców wykazały, że w latach 1970 – 2010 odnotowano 39-proc. spadek wśród liczby populacji morskich i lądowych, natomiast gatunki słodkowodne spadły o 76 procent.

„Globalna populacja ryb, ptaków, ssaków, płazów i gadów jest o 52 proc. mniejsza niż 40 lat temu,” podaje raport. Według WWF przyczyniła się do tego przede wszystkim działalność człowieka. Zapotrzebowanie ludzkości na zasoby naturalne jest o 50 proc. większe niż Ziemia jest w stanie odzyskać. Największym zagrożeniem dla fauny na świecie są: myślistwo, przełowienie, utrata i pogorszenie się stanu naturalnych siedlisk na skutek rolnictwa, urbanizacji czy procesu wylesiania, a także globalne ocieplenie. WWF alarmuje, że w związku z przewidywanym wzrostem liczby ludności naszej planet, który wyniesie 9,6 mld w 2050 r. i 11 mld w roku 2100, biologiczny potencjał Ziemi do regeneracji skurczy się jeszcze bardziej.

Najbardziej dotkniętymi obszarami są regiony tropikalne, głównie Ameryki Łacińskiej, gdzie odnotowano drastyczny spadek, wynoszący 83 proc. Z kolei, największy ślad ekologiczny pozostawiają Kuwejtczycy, co oznacza, że ​​zużywają więcej zasobów i produkują więcej odpadów w przeliczeniu na mieszkańca niż jakikolwiek inny naród. Na kolejnych, niechlubnych miejscach plasują się: Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Dania, Belgia, Trynidady i Tobago, Singapur, USA. „Gdyby wszyscy ludzie na Ziemi pozostawiali ślad ekologiczny taki, jak przeciętny mieszkaniec Kataru, to potrzebowalibyśmy 4,8 planet. Gdybyśmy prowadzili podobny styl życia do typowego mieszkańca USA, to potrzebowalibyśmy 3,9 planet,” informuje WWF.

AFP/Reuters/PAP


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>