Archiwum USA: Henry Kissinger chciał „roznieść” Kubę w 1976 roku

Skomentuj

Sekretarz stanu USA Henry Kissinger planował „roznieść” Kubę za pomocą serii nalotów prawie 40 lat temu. Był rozwścieczony z powodu wojskowej interwencji Hawany w Angoli w 1976 roku, i rozważał odwet w przypadku, gdyby kubańskie siły zostały rozmieszczone w innych częściach Afryki. Informacje, pochodzące z dokumentów rządowych odtajnionych na wniosek Narodowego Archiwum Bezpieczeństwa, zostały opublikowane w książce „Back Channel to Cuba” autorstwa amerykańskich naukowców Williama M LeoGrande oraz Petera Kornbluha.

Z dokumentów pochodzących z biblioteki prezydenckiej im. Geralda R Forda wynika, że ​​urzędnicy amerykańscy opracowali plany ataku na porty i instalacje wojskowe na Kubie w uzupełnieniu do działań zleconych przez Kissingera, polegających na rozmieszczeniu na wyspie batalionów stacjonujących w amerykańskiej bazie marynarki wojennej w Zatoce Guantanamo.

Kissinger, sekretarz stanu w latach 1973-1977, początkowo wspierał nieoficjalne wysiłki na rzecz poprawy stosunków z Kubą. Ale nowo wydane dokumenty pokazują, że był niezwykle rozjuszony decyzją kubańskiego prezydenta Fidela Castro, podjętą pod koniec 1975 roku, o wysłaniu wojska do Angoli, aby pomóc nowo niepodległemu państwu odeprzeć ataki ze strony RPA oraz prawicowych partyzantów.

Peter Kornbluh powiedział w wywiadzie dla New York Times, że Kissinger był wściekły, że tak mały kraj mógł zrujnować jego wizję politycznej przyszłości Afryki i był w zasadzie gotowy na przepuszczenie ataku, aby „sprać Kubańczyków”. Możesz zobaczyć, w jego rozmowie z [prezydentem USA] Geraldem Fordem, że był bliski apopleksji”, dodał Kornbluh.

BBC News


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>