Urugwaj powitał pierwszą grupę syryjskich uchodźców

Skomentuj
Flaga Urugwaju

Flaga Urugwaju

Prezydent Urugwaju Jose Mujica osobiście powitał na lotnisku w Montevideo grupę 42 syryjskich uchodźców, szukających schronienia przed krwawą wojną domową, która zmusiła już 3 miliony ludzi do opuszczenia kraju. Argentyna, Brazylia i inne państwa Ameryki Południowej również przyjęły uchodźców z Syrii, ale Urugwaj jest pierwszym krajem w regionie, który pokryje całość kosztów przesiedlenia.

Uchodźcy zostali przewiezieni do nowego domu na przedmieściach stolicy Urugwaju, Montevideo. Władze zapewniły, że dorośli mają zagwarantowaną pracę, a dzieci miejsca w szkole. Urugwaj zgodził się przyjąć w sumie 120 syryjskich uciekinierów. Następna grupa ma przyjechać w przyszłym roku. Dwuletni program przesiedleń będzie kosztował budżet państwa około 3 mln dolarów.

Badania opinii publicznej wskazują, że podczas gdy większość Urugwajczyków popiera program pomocy syryjskim uchodźcom, odrębny plan przesiedlenia sześciu więźniów z obozu Guantanamo napotyka na silny opór w kraju. Prezydent Mujica zgodził się przyjąć więźniów na początku tego roku w geście humanitarnym, ale pod naciskiem opinii publicznej postanowił odroczyć ich przesiedlenie przynajmniej do wyborów, które odbędą się 26 października. Prezydent powiedział w środę, że skonsultuje się ze swoim następcą w sprawie tego, czy należy zezwolić więźniom z Guantanamo na osiedlenie się w Urugwaju.

BBC News/AP


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>