Chiński kontyngent wesprze siły pokojowe ONZ w Sudanie Południowym, aby bronić interesów naftowych?

Skomentuj
Logo UNMISS

Logo UNMISS

Oczekuje się, że około 700 chińskich żołnierzy zasili szeregi misji pokojowej ONZ w Sudanie Południowym (UNMISS) na początku przyszłego roku, poinformowała Ellen Margrethe Loj, specjalna wysłannik ONZ do Sudanu Południowego, będąca jednocześnie szefową UNMISS. Oenzetowskie źródła podają, że chiński batalion piechoty po raz pierwszy wesprze siły bojowe Organizacji Narodów Zjednoczonych. W zeszłym roku Pekin wysłał mniejszą „jednostkę ochronną” do udziału w misji stabilizacyjnej w Mali (MINUSMA). Do tej pory Chiny ograniczały swój udział w misjach ONZ do personelu niebojowego – obserwatorów, oficerów sztabowych, inżynierów, pracowników medycznych oraz obsługi transportu.

Raport opublikowany w Wall Street Journal argumentuje, że Pekin zdecydował się na rozmieszczenie wojsk w Sudanie Południowym w celu ochrony pól naftowych, chińskich robotników oraz instalacji wokół nich. China National Petroleum Corporation posiada 40 procent udziałów w spółce joint venture, która eksploatuje pola naftowe Sudanu Południowego, a także zarządza 1000-kilometrowym rurociągiem, który transportuje ropę przez sąsiedni Sudan.

„Chiński batalion nie dotarł jeszcze na miejsce”, powiedziała Ellen Margrethe Loj na konferencji prasowej w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. „Z tego, co słyszałam, [nie pojawi się szybciej, niż] na początku roku, ale staramy się apelować do wszystkich krajów, w tym Chin, ale również Etiopii, Rwandy i innych, aby przysłali obiecanych żołnierzy i sprzęt jak najszybciej”, powiedziała.

Sytuacja polityczno-gospodarcza w tym najmłodszym państwie na świecie radykalnie pogorszyła się w grudniu ubiegłego roku, kiedy wybuchły starcia między prezydentem Salva Kiir Mayardit z ludu Dinka, a byłym wiceprezydentem Riek Machar z ludu Nuerów. Kryzys polityczny przekształcił się następnie w konflikt międzyetniczny. W konflikcie zginęło już ponad 10 tys. osób, a ponad milion zostało zmuszonych do ucieczki. Według prognoz ONZ, do końca roku, co trzeci obywatel kraju może być zagrożony głodem.

Reuters/Wall Street Journal


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>