51 krajów podpisało w Berlinie pakt OECD o wymianie informacji podatkowych

Skomentuj

OECD_logo.svg

Ministrowie finansów z 51 krajów, którzy wzięli udział w Światowym Forum Przejrzystości i Wymiany Informacji do Celów Podatkowych, koordynowanym przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), podpisali w środę umowę, która ma być przełomowym instrumentem w ściganiu oszustów podatkowych trzymających środki na ukrytych kontach zagranicznych. Pakt, który zakłada międzypaństwową wymianę danych finansowych, zapowiada, w opinii ministra finansów Niemiec Wolfganga Schäuble, koniec ery tajemnicy bankowej.

„Przyczyńmy się wspólnie do większej przejrzystości i uczciwości w naszym zglobalizowanym XXI wieku,” powiedział na konferencji niemiecki minister finansów, dodając, że berlińskie porozumienie nie byłoby możliwe bez amerykańskiej ustawy o ujawnianiu rachunków zagranicznych (FATCA), która stała się bodźcem do ustanowienia instrumentu OECD. Największe europejskie gospodarki z grupy „G5″ – Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania i Wielka Brytania – wynegocjowały z Waszyngtonem, by FATCA była realizowana na zasadzie wzajemności.

Stany Zjednoczone nie zostały sygnatariuszem porozumienia. Sekretarz Generalny OECD, Angel Gurria powiedział, że USA toczą własną wewnętrzną debatę na temat podatków, ale są „bardzo zdecydowanym zwolennikiem wszystkiego, co robimy”.

Podpisany w Berlinie dokument zakłada, że każdy kraj-sygnatariusz wskaże, która instytucja będzie odpowiedzialna za transfer informacji podatkowych do innych państw. Kraje unijne doszły do porozumienia dwa tygodnie temu, pomimo oporu Luksemburga i Austrii, które chciały utrzymania tajemnicy bankowej. Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej – z wyjątkiem Austrii – oświadczyły, że wdrożą umowę do września 2017 roku. Wiedeń, ze względów technicznych, zrobi to rok później.

Reuters


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>