Singapurski Sąd Najwyższy uznał antygejowskie ustawodawstwo za zgodne z konstytucją

Skomentuj
Flaga Singapuru

Flaga Singapuru

Sąd Najwyższy Singapuru orzekł w środę, że prawo zakazujące seksu gejowskiego jest zgodne z konstytucją miasta-państwa, odrzucając tym samym dwa odrębne wnioski apelacyjne trzech mężczyzn argumentujących, że ustawa narusza ich prawa obywatelskie. Rehabilitant Tan Eng oraz para homoseksualistów Hong Lim Meng Suang i Kenneth Chee Mun-Leon zaskarżyli prawo, znane jako Paragraf 377A Kodeksu Karnego, przewidujące karę dwuletniego więzienia dla mężczyzn, którzy angażują się w akty homoseksualne (oralne i analne), w miejscu publicznym lub prywatnie. Ustawa nie przewiduje konsekwencji prawnych za seks lesbijski.

Dyskusja o homoseksualizmie staje się w wielorasowym i wielokulturowym mieście-państwie coraz głośniejsza i gorętsza. Wyniki badań opinii publicznej wskazują, że społeczeństwo singapurskie pozostaje w dużej mierze konserwatywne. W lipcu z biblioteki narodowej wycofano trzy książki dla dzieci za „promowanie homoseksualizmu”. Spór dotyczył m.in. historyjki o dwóch pingwinach samcach, które razem wychowują małego pingwinka w nowojorskim ZOO.

Z drugiej strony, singapurscy geje i lesbijki coraz odważniej przyznają się do swojej orientacji seksualnej i od 2009 r. organizują coroczny marsz mniejszości zwany „Pink Dot”. Tegoroczna manifestacja zgromadziła aż 26 tys. ubranych na różowo uczestników, stając się jednym z najliczniejszych zgromadzeń obywatelskich w historii Singapuru.

Reuters/BBC News/źr. własne


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>