Chińskie władze chwalą się sukcesami w “Polowaniu na lisy”

Skomentuj
Flaga Chin. Fot © IRIN

Flaga Chin. Fot © IRIN

Chińskie władze zatrzymały 180 osób w ramach agresywnej kampanii antykorupcyjnej skierowanej przeciwko urzędnikom państwowym i biznesmenom podejrzewanym o popełnienie przestępstw gospodarczych, którzy zbiegli za granicę, poinformowała państwowa agencja prasowa Xinhua, powołując się na dane z ministerstwa bezpieczeństwa publicznego. W ramach operacji opatrzonej kryptonimem „Polowanie na lisy”, która rozpoczęła się w lipcu 2014 roku, wytropiono 104 podejrzanych, a 76 osób dobrowolnie wróciło do Chin, aby oddać się w ręce władz.

Pekin nie opublikował najnowszych danych dot. liczby skorumpowanych urzędników i przestępców finansowych, którzy ukrywają się za granicą wraz z nieuczciwie zgromadzonymi majątkami. Waszyngtońska Global Financial Integrity Group, która prowadzi analizy dot. nielegalnych przepływów finansowych, oszacowała, że w latach 2002 – 2011 z Chin odpłynęło około 1,08 biliona dolarów. Z kolei według danych Chińskiej Akademii Nauk Społecznych w samym 2011 roku z Chin uciekło ponad 1,5 tys. urzędników z majątkami o łącznej wartości 8 mld dolarów.

Skala ucieczek i wyprowadzane kwoty stały się na tyle poważne, że Pekin zdecydował się na podjęcie bardziej agresywnych działań w celu sprowadzenia winowajców i zawartości ich kont z powrotem do kraju. Skorumpowane „lisy” łapano w Malezji, Tajlandii, Filipinach, Kambodży i pozostałych krajach APEC. Kraje zachodnie takie, jak USA, Kanada i Australia, do których ucieka większość „lisów”, nie mają podpisanych umów o ekstradycję z Chinami, głównie z powodu znaczącej niekompatybilności w zakresie funkcjonowania chińskiego sądownictwa, stosowania tortur i szafowania karą śmierci.

Reuters


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>