Bangladesz: kolejny lider islamistów skazany na śmierć za zbrodnie wojenne

Skomentuj
Flaga Bangladeszu.

Flaga Bangladeszu.

Bangladeski trybunał ds. zbrodni wojennych skazał na karę śmierci lidera partii islamistycznej za okrucieństwa popełnione ponad cztery dekady temu w czasie wojny o niepodległość Bangladeszu. 62-letni Mir Quasem Ali, uważany za głównego sponsora ugrupowania fundamentalistów Dżamaat-i-Islami, został uznany winnym morderstw, tortur i porwań, których miał się dopuścić podczas konfliktu w 1971 roku. Werdykt został ogłoszony trzy dni po tym, jak inny islamista z kierownictwa partii – były minister Motiur Rahman Nizami został również skazany na śmierć, na podstawie podobnych zarzutów, co wywołało gwałtowne protesty działaczy Dżamaat-i-Islami.

Bangladesz uniezależnił się od Pakistanu w 1971 roku po dziewięciomiesięcznej wojnie, w której, według bangladeskich źródeł, pakistańska armia zabiła 3 mln ludzi. Partia Dżamaat-i-Islami sprzeciwiała się odłączeniu od Pakistanu, lecz zaprzecza, jakoby którykolwiek z jej liderów dopuścił się zabójstw, porwań czy tortur w czasie konfliktu. Mizanur Rahman, adwokat oskarżonego, powiedział dziennikarzom, że jego klient będzie się odwoływał od postanowienia trybunału.

Z kolei weterani wojny o niepodległość Bangladeszu, którzy dołączyli do setek ludzi wyczekujących pod sądem, okrzykami radości przyjęli orzeczenie trybunału. „Sprawiedliwości stało się zadość,” oświadczył prokurator Ziad Al Mamun. Wyrok kary śmierci wyeliminuje kulturę bezkarności w kraju, dodał. Specjalny trybunał w Bangladeszu został powołany przez rząd w 2009 roku do osądzenia zbrodni ludobójstwa popełnionych w czasie wojny 1971 roku.

Reuters


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>