Tajska junta rozdaje broń cywilnym ochotnikom do walki z rebelią na południu kraju

Skomentuj
Flaga Tajlandii

Flaga Tajlandii

Tajska junta wojskowa, która przejęła władzę w maju br. w wyniku zamachu stanu, rozdała w ciągu ostatnich dwóch miesięcy 2,7 tys. karabinów oddziałom cywilnych ochotników, aby wesprzeć ich w walce z separatystami na południu kraju. Posunięcie władz jest odpowiedzią na najnowszą falę przemocy, która dotknęła prowincje Pattani, Yala i Narathiwat, gdzie kilka grup rebeliantów walczy o większą autonomię dla regionu przyłączonego do Tajlandii ponad sto lat temu. Od początku konfliktu, którego podłoże stanowi podział etniczny między rdzenną większością muzułmańską, posługującą się dialektem języka malajskiego, oraz osadniczą mniejszością buddyjską, mówiącą po tajsku, zginęło około 6 tys. osób.

Tajski premier, generał Prayuth Chan-ocha, obiecał zażegnać konflikt do przyszłego roku, ale nie przedstawił do tej pory strategii, która pozwoliłaby mu osiągnąć ten cel. Kolejne rządy w Tajlandii składały tę samą obietnicę, ale na tym poprzestawało. Już wcześniej krajowe władze decydowały się na przekazanie broni oddziałom wolontariuszy, ale część wpadła w ręce powstańców lub doprowadziła do incydentów, podczas których ochotnicy otwierali ogień do nieuzbrojonych cywilów. Organizacje praw człowieka alarmują, że uzbrajanie cywilów pogorszy tylko sytuację i pogłębi skalę przemocy w regionie.

Muzułmańscy rebelianci z południa kraju, którzy nie należą do globalnego ruchu dżihadu, domagają się utworzenia państwa islamskiego, w skład którego wchodziłyby prowincje Pattani, Jala i Narathiwat, zaanektowane przez Tajlandię w 1902 roku. Pomimo różnych wysiłków na rzecz syjamizacji oraz znaczącego osadnictwa tajskich buddystów w kolejnych dekadach, obecnie ponad 3/4 populacji trzech prowincji wciąż stanowią muzułmanie, posługujący się językiem Jawi.

BBC News/AFP


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>