Chińscy delegaci wywieźli z Tanzanii „tysiące kilogramów” nielegalnej kości słoniowej w torbach dyplomatycznych

Skomentuj
Flaga Chin. Fot © IRIN

Flaga Chin. Fot © IRIN

Chińscy delegaci, towarzyszący sekretarzowi generalnemu Xi Jumping w jego pierwszej oficjalnej podroży do Afryki w marcu 2013 roku, wywieźli z Tanzanii „tysiące kilogramów” nielegalnej kości słoniowej w torbach dyplomatycznych, ujawniła w raporcie Environmental Investigation Agency (EIA), opierając się na zeznaniach lokalnych handlarzy. Delegacja miała nabywać tak wielkie ilości produktu, że jego cena za kilogram wzrosła w punktach skupu do 700 dolarów. Pekin odpiera zarzuty, jako „nie mające żadnych podstaw”.

EIA wskazuje, że chińscy delegaci wykorzystali fakt, że jako członkowie misji dyplomatycznej nie podlegali żadnym rewizjom ani kontrolom. Handlarze z portu w Dar es Salaam, na zeznaniach których oparty jest raport EIA, powiadomili, że na dwa tygodnie przed wizytą chińskiej delegacji zaczęto skupować tysiące kilogramów kości słoniowej, która została później wysłana, w workach dyplomatycznych, samolotem prezydenckim do Chin. „Kiedy przewodniczący [Xi Jinping] przybył do kraju … wiele kilogramów [kości słoniowej] wybyło … wiele kilogramów; połowa jego samolotu”, powiedział jeden z handlarzy.

Ci sami handlarze poinformowali EIA, że podobne procedery miały mieć miejsce w lutym 2009 roku, w czasie tanzańskiej wizyty byłego przywódcy Chin Hu Jintao w Tanzanii. Rzecznik chińskiego MSZ, Hong Lei odrzucił jednak zarzuty postawione w raporcie – „są bezpodstawne, i wyrażamy z tego powodu nasze głębokie niezadowolenie”, powiedział.

Organizacje ochrony środowiska informują, że Chiny są największym na świecie rynkiem zbytu wyrobów z kości słoniowej, która jest tam uznawana za symbol bogactwa. Cena produktu, nazywanym „białym złotem”, dochodzi do 2 tys. USD za kilogram. Choć od 1989 roku, na mocy konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES), obowiązuje całkowity zakaz międzynarodowego obrotu kością słoniową, popyt na produkt jest nadal bardzo wysoki i napędza kłusownictwo.

BBC News


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>