ONZ bierze pod lupę politykę imigracyjną Australii

Skomentuj
Flaga Australii. Fot © IRIN

Flaga Australii. Fot © IRIN

Australijska delegacja pod przewodnictwem ambasadora przy ONZ, Johna Quinna, broniła swojej polityki imigracyjnej przed oenzetowskim Komitetem przeciwko Torturom (CAT) podczas wtorkowego przesłuchania w Genewie. CAT prowadzi dochodzenie w sprawie traktowania osób ubiegających się o azyl, w tym nieletnich, przetrzymywanych w australijskich ośrodkach imigracyjnych znajdujących się na wyspie Manus w Papui Nowej Gwinei oraz w maleńkim państwie wyspiarskim Nauru.

Większość poszukujących azylu osób, pochodzących głównie z Afganistanu, Sri Lanki, Iraku i Iranu, próbuje dostać się do kontynentalnej Australii przez Wyspę Bożego Narodzenia, która jest jej terytorium zależnym. Imigranci starają się dotrzeć na wyspę z Indonezji na przeładowanych i często będących w złym stanie technicznym łodziach. Dla wielu podróż kończy się tragicznie.

Z uwagi na to, że w latach 2012 – 2013 liczba nielegalnych przepraw morskich gwałtownie wzrosła, Canberra zaostrzyła swoją politykę celem powstrzymania napływu imigrantów. W ramach Operacji Suwerenne Granice, która ruszyła w październiku 2013 roku, australijska marynarka wojenna ma za zadanie zawracać lub odholowywać nielegalne łodzie znajdujące się na północnych wodach państwa. Z kolei osoby, którym uda się dotrzeć na terytorium kraju są automatycznie zatrzymywane, a następnie przewożone do ośrodków na Manus i Nauru, gdzie przebywają od 10 miesięcy do 2 lat.

Obrońcy praw człowieka i ONZ wyrazili zaniepokojenie doniesieniami o niehumanitarnych warunkach panujących w obozach przejściowych dla imigrantów. Oskarżają również rząd w Canberze o uchylanie się od wypełniania zobowiązań międzynarodowych w ramach Konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur, której jest sygnatariuszem. Amnesty International (AI) twierdzi, że Australia narusza kilka punktów konwencji, w tym artykuł 3, który stwierdza, że „żadne Państwo Strona nie może wydalać, zwracać lub wydawać innemu państwu danej osoby, jeżeli istnieją poważne podstawy, by sądzić, że może jej tam grozić stosowanie tortur”. W opinii AI, proceder zawracanie łodzi jest „rażącym naruszeniem zakazu przymusowej deportacji”.

Ambasador John Quinn odpierał te zarzuty argumentując, że stanowcza polityka Australii ma na celu „zapewnić ochronę migrantów, w tym osób ubiegających się o azyl, i zapobiec ich wykorzystywaniu przez przemytników ludzi”.

BBC News


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>