UNODC: Rekordowa produkcja opium w Afganistanie

Skomentuj
Pole makowe w prowincji Helmand, południowy Afganistan. Fot © IRIN

Pole makowe w prowincji Helmand, południowy Afganistan. Fot © IRIN

Produkcja opium w Afganistanie wzrosła w 2014 roku do rekordowego poziomu pomimo prowadzonej od lat walki z tym procederem, alarmuje Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) na łamach opublikowanego w środę raportu. Szef organizacji, Jurij Fiedotow, ostrzegł, że w związku z planowanym do końca roku wycofaniem się międzynarodowych sił wojskowych NATO sytuacja najprawdopodobniej pogorszy się – Afganistan może stać się „narkopaństwem”.

UNODC informuje, że powierzchnia upraw maku opiumowego w Afganistanie wzrosła o 7 proc. z 209 tys. hektarów w 2013 roku do 224 tys. w roku bieżącym. Z kolei produkcja opium może potencjalnie zwiększyć się o 17 proc., gdyż szacuje się, że afgańscy farmerzy wytworzą do końca 2014 roku 6,4 tys. ton substancji w porównaniu do 5,5 tys. ton w roku ubiegłym.

Obecnie ponad 80% światowej produkcji opium pochodzi z Afganistanu, a fundusze z handlu narkotykami wpływają głównie do kasy talibów, którzy w ten sposób finansują walkę z władzami w Kabulu. ONZ wycenił wartość upraw maku opiumowego w kraju na prawie 3 mld dolarów w 2013 roku, czyli aż o 50% więcej niż w roku 2012.

Od czasu, kiedy wojska międzynarodowej koalicji pod wodzą USA obaliły rządy talibów w 2001 roku, społeczność międzynarodowa wydała miliardy dolarów na walkę z produkcją opium w kraju, wprowadzając uprawy innych roślin oraz płacąc rolnikom za nieuprawianie maku. Ta druga metoda przyniosła jednak skutek odwrotny do zamierzonego – rolnicy w innych regionach kraju zaczęli uprawiać roślinę tylko po to, żeby rząd zapłacił im za odstąpienie od tego zajęcia. Amerykańska organizacja rządowa monitorująca rekonstrukcję Afganistanu oszacowała, że same Stany Zjednoczone wydały przez okres 13 lat 7,6 mld dolarów starając się zlikwidować proceder.

Pomimo tych wysiłków, raport UNODC przewiduje dalszy wzrost upraw, zwłaszcza po wycofaniu się wojsk NATO, gdyż „wraz z malejącym zagranicznym wsparciem wojskowym rosnąć będzie zależność afgańskiego rządu od nielegalnych źródeł dochodu”, zauważył przedstawiciel UNODC.

BBC News/ UNODC/PAP


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>