Tajlandia nie radzi sobie z masowym napływem uchodźców

Skomentuj
Mniejszość etniczna Rohingya, Birma Fot © IRIN

Mniejszość etniczna Rohingja, Birma Fot © IRIN

Tajlandia nie radzi sobie z masowym napływem wysiedleńców, pochodzących głównie z Birmy i Bangladeszu, i oczekuje większego wsparcia ze strony międzynarodowych organizacji pomocowych, oświadczył w czwartek przedstawiciel tajskiego rządu. Większość uchodźców stanowią muzułmańscy bezpaństwowcy Rohingja, którzy uciekają z birmańskiego stanu Rakhine (Arakan), gdzie doświadczają masowej przemocy ze strony buddyjskiej większości.

Według szacunków Chrisa Lewa z organizacji The Arakan Project, która monitoruje ruchy migracyjne w Zatoce Bengalskiej, w okresie od 15 października 12 tys. Rohingja opuściło Rakhine na pokładzie przeładowanych i często będących w złym stanie technicznym łodziach. Kierunkiem docelowym dla większości z nich była Malezja, ale wielu znalazło się w Tajlandii po tym, jak tajskie władze przechwyciły ich łodzie lub zostali porwani dla okupu przez przemytników i handlarzy ludźmi.

„Opieka nad nimi [uchodźcami] jest ciężarem dla Tajlandii i musimy na ten cel wydać dużo pieniędzy”, powiedział agencji Reutera pułkownik Banpot Phupian, rzecznik prasowy Dowództwa Operacji Bezpieczeństwa Wewnętrznego tajskiej armii. „Społeczność międzynarodowa nawołuje do poszanowania ich praw, ale Tajlandia nie dość, że musi zadbać o siebie, to w dodatku musi zorganizować żywność i zabezpieczyć inne podstawowe potrzeby tych ludzi.”

Grupa etniczna Rohingja jest uznawana przez ONZ za jedną z najbardziej prześladowanych mniejszości na świecie. Ich członkowie, niemal milionowa grupa wyznawców islamu, są uważani za bezpaństwowców i zostali odrzuceni zarówno przez Birmę, jak i sąsiedni Bangladesz. Mniejszość Rohingja spotyka się na co dzień z powszechną wrogością ze strony buddyjskiej większości. Od czerwca 2012 roku doświadcza masowej przemocy, wskutek której 140 tys. osób znalazło się bez dachu nad głową, trafiając do obozów przejściowych, a dziesiątki tysięcy uciekło z Rakhine.

Reuters


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>