Australia i Chiny podpisały przełomowe porozumienie o wolnym handlu

Skomentuj

FlagsofAustraliaAndChina

Po blisko 10 latach negocjacji, Chiny i Australia podpisały w poniedziałek przełomową umowę o wolnym handlu, która znacząco pogłębi więzi gospodarcze między tymi krajami. Układ, który Canberra nazywa najlepszym w historii porozumieniem między Pekinem a krajem Zachodu, otworzy chińskie rynki australijskim eksporterom produktów rolnych oraz sektorowi usług, a Chińczykom ułatwi inwestowanie w bogatej w zasoby naturalne Australii. Przywódca Chin Xi Jinping i premier Australii Tony Abbott zobowiązali się także do współpracy w zakresie walki ze zmianami klimatycznymi poprzez wymianę technologii mających na celu poprawę efektywności wykorzystania węgla.

Umowa z Chinami ma pomóc Australii w uniezależnieniu się od eksportu surowców mineralnych, takich jak węgiel i rudy żelaza, poprzez rozszerzenie eksportu żywności i produktów rolnych na rosnącą azjatycką klasę średnią. To ułatwi władzom w Canberrze realizację polityki równoważenia gospodarki, która zakłada przejście od „boomu górniczego” do „boomu żywnościowego”. Kiedy umowa zostanie w pełni wdrożona, 95 procent towarów eksportowanych z Australii do Chin nie będzie podlegało taryfom celnym, poinformowała strona australijska, dodając, że to pozwoli na stworzenie nowych miejsc pracy i podniesienie wartości australijskiej gospodarki.

Chiny są największym partnerem gospodarczym Australii. Wymiana handlowa między obydwoma krajami przekroczyła 130 miliardów dolarów w 2013 roku. W poniedziałek podpisano 14 dodatkowych umów handlowych pomiędzy chińsko-australijskimi firmami, których wartość może przekroczyć 17,56 mld dolarów.

Reuters


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>