Liczba ofiar śmiertelnych terroryzmu wzrosła o ponad 60 proc.

Skomentuj
Fot (c) IRIN

Fot (c) IRIN

Według szacunków australijskiego Instytutu Ekonomii i Pokoju (IEP), opublikowanych na łamach raportu Globalny Indeks Terroryzmu, w 2013 roku przeprowadzono blisko 10 tys. ataków terrorystycznych, czyli o 44 proc. więcej niż rok wcześniej. W wyniku tych zamachów śmierć poniosło 18 tys. osób – to aż o 61 proc. więcej niż w roku 2012. Dwie trzecie ofiar (66 proc.) zginęło w wyniku działalności czterech radykalnych ugrupowań islamskich: Al-Kaidy, afgańskich talibów, nigeryjskiego Boko Haram oraz działającego w Syrii i Iraku Państwa Islamskiego (IS).

Ponad 80 proc. ofiar terroryzmu zginęło w zamachach na terytorium pięciu państw – Iraku, Afganistanu, Pakistanu, Nigerii oraz Syrii. Najbardziej doświadczonym krajem był Irak, gdzie śmierć poniosło ponad 6 tys. osób. Kolejne kraje o wysokiej liczbie zgonów spowodowanych działalnością islamskich radykałów to Indie, Somalia, Filipiny, Jemen oraz Tajlandia.

Mimo że za większość zamachów odpowiadają ugrupowania odwołujące się do „ideologii opartych na skrajnej interpretacji wahabickiego islamu”, religia nie jest jedyną motywacją dla terrorystów, głosi raport. „Jest wiele nastawionych pokojowo krajów muzułmańskich, które nie doświadczają terroryzmu, np. Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Kuwejt, co pokazuje, że w grę wchodzą również inne czynniki społeczne, polityczne i geopolityczne”. W wielu częściach świata działalność terrorystyczna jest zdecydowanie częściej napędzana przez ruchy polityczne, a także nacjonalizm i separatyzm.

BBC News


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>