Wyspy Salomona: Pierwsze wybory od czasu zakończenia interwencji pokojowej RAMSI

Skomentuj
Flaga Wysp Salomona

Flaga Wysp Salomona

Mieszkańcy Wysp Salomona udali się w środę do urn, aby wziąć udział w pierwszych wyborach od czasu, kiedy Regionalna Misja Wspierająca dla Wysp Salomona (RAMSI), pod wodzą Australii, wycofała się z kraju w 2013 roku. Władze mają nadzieję, że wprowadzenie systemu biometrycznej rejestracji wyborców położy kres zjawisku oszustwa wyborczego, z którym zmaga się od lat to położone na wodach Południowego Pacyfiku państwo wyspiarskie.

Setki kandydatów, zarówno niezależnych, jak i członków 12 zarejestrowanych ugrupowań politycznych, powalczą o 50 miejsc w parlamencie Wysp, gdzie zmieniające się sojusze partyjne często powodują niestabilność polityczną. Oczekuje się, że obecny premier kraju, Gordon Darcy Lilo, który doszedł do władzy w 2011 roku po tym, jak jego poprzednik podał się do dymisji w świetle zarzutów korupcyjnych, pozostanie na stanowisku.

Z uwagi na to, że niektórzy mieszkańcy będą musieli dotrzeć do lokali wyborczych statkiem lub pieszo, zakłada się, że głosowanie potrwa trzy dni. Wybory są nadzorowane przez misję obserwatorów Wspólnoty Narodów, w tym trzech australijskich parlamentarzystów, a nad bezpieczeństwem i porządkiem lokali wyborczych czuwa ponad tysiąc policjantów.

Wyspy Salomona to dawny protektorat brytyjski, który uzyskał niepodległość w 1978 roku. W latach 1998 – 2003 kraj stał się areną bezprawia oraz przemocy na tle etnicznym. Niepokoje społeczne skłoniły władze Wysp do zwrócenia się o pomoc do innych państw regionu. Efektem tego posunięcia było rozmieszczenie sił pokojowych RAMSI w 2003 roku celem przywrócenia ładu i porządku. Obecność militarna Australii, Nowej Zelandii i trzynastu innych państw regionu trwała dekadę.

Reuters/BBC News


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>