WHO: Co trzecia kobieta na świecie ofiarą przemocy

Skomentuj
Ceremonia inicjacji, która prowadzi do obrzezania. Fot © IRIN

Ceremonia inicjacji, która prowadzi do obrzezania. Fot © IRIN

Obecne działania na rzecz zapobiegania przemocy wobec kobiet i dziewcząt są niewystarczające, alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), powołując się na serię publikacji zamieszczonych w naukowym czasopiśmie medycznym, The Lancet. Szacunki wskazują, że w skali globalnej 1 na 3 kobiety doświadczyła przemocy fizycznej bądź seksualnej ze strony swojego partnera, a 7% kobiet padnie, w pewnym momencie swojego życia, ofiarą napaści na tle seksualnym ze strony osoby nieznajomej.

Autorzy publikacji przypominają, że między 100 a 140 mln dziewczynek i kobiet zostało poddanych brutalnemu zabiegowi klitoridektomii, czyli rytualnemu usunięciu całości lub części zewnętrznych narządów płciowych, a co roku, w samej tylko Afryce, ponad 3 miliony dziewcząt jest zagrożonych tym procederem. Z kolei około 70 milionów nastolatek na całym świecie wstępuje w związki małżeńskie przed ukończeniem osiemnastego roku życia, często wbrew własnej woli. Przemoc, która nasila się w czasie konfliktów i kryzysów humanitarnych, ma dramatyczne skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego ofiar.

„Przemoc wobec kobiet i dziewcząt nie zostanie wyeliminowana jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Ale dowody wskazują, że zmiany postaw i zachowań są możliwe, i mogą zostać osiągnięte w ciągu mniej niż jednego pokolenia”, mówi Charlotte Watts, profesor w Londyńskiej Szkole Higieny i Medycyny Tropikalnej, a zarazem współautorka publikacji w The Lancet. Jednak działania na rzecz zapobiegania przemocy wobec kobiet mogą się powieść tylko wtedy, gdy rządy poszczególnych państw przeznaczą więcej środków na walkę z tym procederem i uznają, że jest on hamulcem wzrostu gospodarczego, dodają autorzy publikacji.

AFP/WHO


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>