Testy na dziewictwo zmorą indonezyjskich policjantek

Skomentuj
Flaga i godło Indonezji

Flaga i godło Indonezji

Międzynarodowa organizacja ochrony praw człowieka Human Rights Watch (HRW) oskarżyła indonezyjski rząd o poddawanie kobiet, ubiegających się o pracę w indonezyjskiej policji (POLRI), dyskryminującym i urągającym ludzkiej godności testom na dziewictwo. Kontrowersyjnego procederu bronił inspektor generalny POLRI, Moechgiyarto, który argumentował, że badanie jest potrzebne, aby sprawdzić kwalifikacje moralne kandydatek. „Jeśli [aspirantka] okaże się prostytutką, to jak moglibyśmy przyjąć ją do pracy?”, oburzał się w rozmowie z dziennikarzami.

Opublikowany w zeszłym tygodniu raport HRW w tej sprawie oparty jest na rozmowach z policjantkami i kandydatkami na policjantki z sześciu indonezyjskich miast, które opisują praktykę, jako „bolesną i traumatyczną”. W opinii ekspertów badanie, które odbywa się w obecności wielu osób, i jest przeprowadzane techniką tzw. „dwóch palców”, nie ma uzasadnienia naukowego i jest jawnym pogwałceniem praw kobiet.

Zgodnie z serią drakońskich wymogów, indonezyjska policja nie przyjmuje do pracy kobiet, które są w związku małżeńskim, a także tych, które mają powyżej 22 lat. Kandydatki, u których stwierdzi się przerwaną błonę dziewiczą, nie są wprawdzie wykluczane z procesu rekrutacji, ale mają zdecydowanie mniejsze szanse na pomyślne przejście kwalifikacji. POLRI posługuje się matrycą, w której wszystkie wyniki – od badania krwi po błonę dziewiczą i wzrok, są organizowane w systemie punktowym. Jeżeli końcowy wynik jest poniżej pewnego poziomu, kandydatury są odrzucane.

Tzw. „test na dziewictwo” jest praktykowany w szeregach indonezyjskiej policji od wielu dekad. HRW dotarło do emerytowanej policjantki, która ujawniła, że aspirantki z jej rocznika były poddawane takim samym badaniom już w 1965 roku.

Kobiety związane z krajową służbą policyjną próbują walczyć z procederem co najmniej od połowy lat dziewięćdziesiątych, ale z marnym skutkiem. Pomimo sprzeciwu ze strony aktywistów, niektórzy urzędnicy zachęcają do stosowania tej kontrowersyjnej praktyki. W 2007, 2010 i ponownie w 2013 roku, lokalne władze oświatowe zaproponowały projekt zakładający coroczne (aż do matury) testowanie pod kątem posiadania błony dziewiczej każdej uczennicy w wieku od 16 do 19 lat. Propozycje te zostały jednak odrzucone po fali publicznych protestów.

AlJazeera /Deutsche Welle


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>