Nowa terapia może uratować setki rannych żołnierzy

Skomentuj
Żołnierz wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego w Afganistanie. Fot © IRIN

Żołnierz wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego w Afganistanie. Fot © IRIN

Australijscy naukowcy z Uniwersytetu Jamesa Cooka poinformowali w środę, że opracowali „przełomową terapię”, która może znacznie ograniczyć liczbę zgonów wśród żołnierzy, którzy odnieśli poważne obrażenia na polu walki. Badacze wskazują, że może to być największy postęp w leczeniu ofiar działań bojowych od czasu wojny w Wietnamie. Terapia Dobsona, której nazwa pochodzi od nazwiska profesora, który ja opracował, zwiększa szanse przeżycia rannych żołnierzy poprzez podniesienie ich ciśnienia krwi w ciągu pierwszych kilku minut od momentu odniesienia obrażeń.

Kluczowym elementem zabiegu jest to, że wymaga bardzo niewielkiej ilości roztworu ratującego życie: pierwszy zastrzyk aplikuje się żołnierzowi w pierwszych minutach, a następny podaje się tuż przed ewakuacją w celu ustabilizowania jego stanu. Terapia Dobsona znacznie rożni się od kuracji stosowanych przez lekarzy podczas wojny w Wietnamie, gdzie potrzebowano bardzo dużej ilości płynów, dochodzącej nawet do sześciu litrów, aby reanimować znajdujących się w stanie krytycznym wojskowych.

„W ciągu ostatnich 10 lat, około 5 tys. alianckich żołnierzy zginęło na polu walki (w Iraku i Afganistanie), z czego 87 proc. w ciągu pierwszych 30 minut, zanim miało szansę dostać się do ośrodka medycznego”, powiedział agencji AFP Geoffrey Dobson. „Około 25 proc. przypadków zostało zakwalifikowanych jako potencjalnie „do uratowania”, a zatem około tysiąc istnień mogłoby zostać ocalonych dzięki naszemu nowemu rozwiązaniu”.

Dobson dodał, że terapia jest obecnie testowana na szczurach i świniach. Jeśli próby się powiodą, to zabieg będzie mógł być stosowany w leczeniu pacjentów przebywających w odległych miejscach, takich jak np. matki, które doświadczają nadmiernej utraty krwi po porodzie. Terapia zwróciła uwagę amerykańskiego Dowództwa Operacji Specjalnych (USSOCOM), które zobowiązało się wesprzeć badania Australijczyków kwotą 470 tys. dolarów, aby przeprowadzić próby na ludziach w przyszłym roku.

AFP


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>