Nepalczycy złożą ofiary z około pół miliona zwierząt

Skomentuj

 

Flaga Nepalu. Fot (c) IRIN

Flaga Nepalu. Fot (c) IRIN

W dystrykcie Bara, na południu Nepalu, rozpoczął się w piątek festiwal ku czci bogini Gadhimai. W ramach zapoczątkowanego w XVIII wieku hinduistycznego święta, które odbywa się co 5 lat, pielgrzymi złożą w ofierze około pół miliona zwierząt: byków, owiec, jagniąt, świń, kóz, kur, gołębi. Nepalscy aktywiści protestują przeciw temu kontrowersyjnemu zwyczajowi, który nazywają największą na świecie religijną masakrą zwierząt.

Ponad 80 proc. spośród 27-milionowej populacji Nepalu stanowią Hindusi, ale w przeciwieństwie do większości wyznawców tej samej religii w sąsiednich Indiach, Nepalczycy często składają ofiary ze zwierząt podczas festiwali w celu ukojenia bóstw, wierząc, że przyniesie im to szczęście i dobrobyt. „Jest to rytuał związany z wiarą ludzi”, powiedziała Yogendra Dulal, asystentka administratora dystryktu Bara. „Nie możemy znieważyć ich uczuć [religijnych] i zakazać tej praktyki”.

Przeciw masowemu i niehumanitarnemu ubojowi zwierząt podczas święta Gadhimai protestują nepalscy aktywiści. „Zabijanie zwierząt w imię religii nie jest właściwe” powiedział agencji Reutera Uttam Kafle z organizacji Animal Nepal. „Staramy się przekonać ludzi, że mogą czcić bóstwa w sanktuariach w sposób, który nie jest okrutny dla zwierząt”.

Grupa Humane Society International szacuje, że w trakcie imprezy ginie około 500 tys. zwierząt. Jednak tegoroczna liczba poświęconych ofiar zapewne spadnie w porównaniu z rokiem 2009 dzięki decyzji Sadu Najwyższego Indii, który wprowadził blokadę transportu zwierząt przez granicę z Nepalem.

Reuters


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>