Kolumbijski rząd i rebelianci z FARC wznawiają rozmowy pokojowe

Skomentuj
Partyzanci z FARC

Partyzanci z FARC

Władze w Bogocie oraz rebelianci z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) zgodzili się wznowić rozmowy pokojowe, które zostały zawieszone w zeszłym miesiącu przez prezydenta Kolumbii, Juana Manuela Santosa, po tym, jak partyzanci z FARC uprowadzili generała Rubena Dario Alzate oraz dwie towarzyszące mu osoby w dniu 16 listopada. Jeńcy zostali wypuszczeni w minioną niedzielę, co pozwoli na wznowienie prowadzonych na Kubie od listopada 2012 roku negocjacji pokojowych, mających na celu zakończenie trwającego od pięciu dekad konfliktu, w wyniku którego zginęło 220 tys. osób.

„Oświadczamy, że kryzys został zażegnany i informujemy, że uzgodniliśmy, że następny etap rozmów odbędzie się w terminie od 10 do 17 grudnia”, zakomunikował kubański negocjator, który dodał, że kolejna runda negocjacji będzie się koncentrować na deeskalacji konfliktu, a także na spotkaniach z krewnymi ofiar rebelii.

Generał Alzate, kapral Jorge Rodriguez oraz prawniczka Gloria Urrego zostali porwani 2 tygodnie temu podczas podróży motorówką wzdłuż rzeki Atrato w departamencie Choco położonym na zachodzie kraju. Przeszkolony w USA ekspert ds. zwalczania rebelii, Alzate był najwyższym stopniem oficerem porwanym przez kolumbijskich partyzantów w ciągu 50 lat ich walki. Kierownictwo FARC tłumaczyło, że uprowadzenie generała miało być działaniem odwetowym za prowadzenie przeciw nim ofensywy zbrojnej w okresie trwania rozmów pokojowych.

FARC jest najdłużej działającą, największą i najlepiej wyszkoloną organizacją partyzancką w Ameryce Łacińskiej, liczącą w swych szeregach około 8 tys. bojowników. Powstała w 1964 jako zbrojne skrzydło Kolumbijskiej Partii Komunistycznej. Dąży do wywołania marksistowskiej rewolucji i stworzenia w Kolumbii społeczeństwa bezklasowego. Przez wiele krajów jest uznawana za grupę terrorystyczną. Toczące się na Kubie rozmowy z władzami w Bogocie nie doprowadziły na razie do wprowadzenia długotrwałego zawieszenia broni w Kolumbii.

Reuters/BBC News/PAP


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>