Spada liczba ofiar wybuchów min przeciwpiechotnych

Skomentuj
Fot (c) IRIN

Fot (c) IRIN

W 2013 roku liczba zabitych lub rannych w wyniku eksplozji min przeciwpiechotnych spadła do najniższego poziomu od roku 1999, kiedy zaczęto sporządzać szczegółowe statystyki odnoszące się do problemu, informuje Międzynarodowa Kampania na rzecz Zakazu Min Przeciwpiechotnych (ICBL), uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla w 1997 roku. Dane pochodzą z najnowszego raportu organizacji zatytułowanego Landmine Monitor 2014, który został opublikowany w 17 rocznicę podpisania Traktatu ottawskiego, który zabrania stosowania, magazynowania, produkcji i przenoszenia min przeciwpiechotnych oraz nakazuje ich zniszczenie.

W 2013 roku od eksplozji min lub innych wybuchowych pozostałości wojennych zginęło lub odniosło rany 3308 osób, czyli o prawie jedną czwartą mniej niż w roku 2012. W 2013 średnio 9 osób dziennie stawało się ofiarami stosowania min, co wskazuje na ogromny postęp w porównaniu z rokiem 1999, kiedy problem dotykał 25 osób dziennie. Podobnie jak w latach ubiegłych, zdecydowana większość odnotowanych ofiar to cywile (79%).

Najwięcej ofiar wybuchów min zarejestrowano w trzech krajach: Afganistanie, Kolumbii oraz Kambodży. W zeszłym roku liczba zabitych lub rannych w wyniku eksplozji min wyniosła tam odpowiednio 1050, 368 oraz 111 osób.

Na dzień dzisiejszy 162 państwa świata, w tym Polska, ratyfikowały Traktat ottawski. Spośród 35 krajów, które nie przystąpiły do umowy m.in. Chiny, Rosja, USA, Indie, Izrael, Korea Płn. i Płd., prawie wszystkie dobrowolnie przestrzegają jej kluczowych zaleceń, wskazując na niemal powszechną aprobatę idei wyeliminowania użycia min przeciwpiechotnych jako środka walki zbrojnej.

Przełomowym momentem dla globalnego uznania traktatu była zmiana polityki Stanów Zjednoczonych, które ogłosiły w czerwcu i wrześniu 2014, że nie będą już produkowały ani zakupywały min przeciwpiechotnych, nawet w celu uzupełniania obecnych zapasów w miarę jak będzie upływał okres ich przydatności, a także zobowiązały się do przyspieszenia likwidacji posiadanego arsenału min i wyeliminowania ich użycia w operacjach wojskowych z wyjątkiem Półwyspu Koreańskiego.

Reuters/www.icbl.org


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>