Rekordowy apel finansowy ONZ na 2015 rok

Skomentuj
Trudne warunki bytowe syryjskich uchodźców w Libanie. Fot (c) PCPM

Trudne warunki bytowe syryjskich uchodźców w Libanie. Fot (c) PCPM

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) wystosowała dziś apel do międzynarodowych darczyńców o wsparcie w wysokości 16 mld dolarów na sfinansowanie operacji humanitarnych w 2015 roku, z czego prawie połowa potrzebna będzie na pomoc ofiarom trwającej od 2011 roku wojny domowej w Syrii. Jest to największa kwota, o jaką ubiega się ONZ u progu nowego roku, ale jak podkreśla Podsekretarz Generalna ONZ do spraw humanitarnych, Valerie Amos, poziom potrzeb jest „bezprecedensowy”. „Rosnąca skala potrzeb przerasta naszą zdolność do reagowania”, powiedziała.

Dzisiejszy apel został wystosowany po tym, jak agendy ONZ alarmowały w ostatnim czasie, że ich fundusze na finansowanie tegorocznych operacji w Syrii i krajach sąsiednich znajdują się na wyczerpaniu. W ubiegłym tygodniu Światowy Program Żywnościowy (WFP) poinformował, że z braku środków zawiesza pomoc dla 1,7 mln syryjskich uchodźców, przebywających w Jordanii, Libanie, Turcji, Iraku i Egipcie. W ramach programu WFP, uchodźcy otrzymywali bony na zakup żywności w lokalnych sklepach, wpompowując w gospodarki krajów przyjmujących około 800 mln dolarów.

ONZ wnioskuje o 2,8 mld dolarów na pomoc wysiedlonym przez konflikt wewnątrz Syrii oraz o dodatkowe 4,4 mld dolarów na wsparcie ponad 3,25 mln uchodźców zarejestrowanych w krajach sąsiednich.

Obok wojny domowej w Syrii, „kryzysy w Republice Środkowoafrykańskiej, Iraku i Sudanie Południowym pozostaną priorytetowymi obszarami działań humanitarnych w przyszłym roku”, poinformowała Valerie Amos. Inne rejony kryzysowe objęte apelem, to Afganistan, DR Kongo, Birma, terytoria palestyńskie, Somalia, Sudan, Ukraina i Jemen. Wnioskowana łączna kwota 16 mld dolarów zapewni pomoc dla ponad 57 mln osób na całym świecie. Oddzielny apel humanitarny o wsparcie dla dziewięciu państw Afryki, położonych w regionie Sahelu, zostanie wystosowany przez ONZ w lutym 2015 roku.

BBC News


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>