WHO: liczba ofiar śmiertelnych malarii spadła o prawie połowę

Skomentuj
Fot (c) IRIN

Fot (c) IRIN

Międzynarodowa społeczność medyczna celebruje dziś „ogromne osiągnięcie” w zakresie globalnej walki z malarią, które może się okazać punktem zwrotnym w staraniach na rzecz całkowitego wyeliminowania tej groźnej choroby. Z najnowszych danych, opublikowanych w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wynika, że między 2000 r. a 2013 r. wskaźnik umieralności na malarię spadł o 47 proc. na świecie i o 54 proc. w samej Afryce, gdzie odnotowywana jest większość śmiertelnych przypadków. W tym samym okresie spadła również liczba zachorowań na chorobę z 173 mln na 128 mln, czyli o 26%.

Coraz więcej krajów zmierza w kierunku całkowitego wyeliminowania malarii. W 2013 roku Azerbejdżan i Sri Lanka po raz pierwszy odnotowały zero rodzimych przypadków choroby, a w jedenastu innych państwach (Argentynie, Armenii, Egipcie, Gruzji, Iraku, Kirgistanie, Maroko, Omanie, Paragwaju, Turkmenistanie i Uzbekistanie) udało się utrzymać zerowy poziom zachorowalności.

Według WHO, w latach 2001 – 2013 udało się uratować życie 4,3 mln ludzi dzięki wczesnej diagnostyce, bardziej skutecznemu leczenia oraz szerokiemu zastosowaniu moskitier nasączonych środkami owadobójczymi. Dodatkowym czynnikiem sukcesu był fakt, że w porównaniu z rokiem 2005 środki przeznaczone na walkę z chorobą wzrosły w 2013 r. prawie trzykrotnie i wyniosły 2,9 mld dolarów.

Z szacunków WHO wynika, że na całym świecie w 2013 r. na malarię zapadło około 198 mln osób, z których 584 tys. zmarło. To o 6,9 proc. mniej zgonów niż w 2012 r. Aż 90 proc. przypadków śmiertelnych odnotowano na Czarnym Lądzie. 78 proc. ofiar stanowiły dzieci poniżej piątego roku życia. Jeśli aktualny trend się utrzyma, to w 2015 r. wskaźnik umieralności na malarię spadnie w porównaniu z rokiem 2003 o 55 proc. na świecie i o 62 proc. w samej Afryce.

BBC News/PAP/www.who.int


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>