54 nigeryjskich żołnierzy skazanych na śmierć za odmowę walki z Boko Haram

Skomentuj
Członkowie nigeryjskiego ugrupowania terrorystycznego Boko Haram. Fot (c) PressTV

Członkowie nigeryjskiego ugrupowania terrorystycznego Boko Haram. Fot (c) PressTV

Nigeryjski sąd wojskowy skazał na śmierć 54 żołnierzy z batalionu sił specjalnych za odmowę podjęcia walki z dżihadystami z ugrupowania Boko Haram. Rozprawa rozpoczęła się w październiku i odbyła się za zamkniętymi drzwiami. Prawnik reprezentujący skazanych poinformował, że łącznie przed sądem stanęło 59 żołnierzy, z czego 5 zostało uniewinnionych. Była to największa liczba wojskowych, jaka kiedykolwiek została postawiona w stan oskarżenia za odmowę wykonania rozkazu w Nigerii.

Prokuratura zarzuciła żołnierzom, że zignorowali rozkaz stawienia się na polu walki w północno-wschodnich regionach kraju, gdzie 7 Dywizja nigeryjskiej armii próbowała odbić trzy miasta, które zostały zaanektowane przez Boko Haram w sierpniu. Wyrok, na mocy którego wojskowi zostali skazani na śmierć za niesubordynację i tchórzostwo, musi zostać zatwierdzony przez wyższych urzędników armii, a zatem nie jest jeszcze jasne, kiedy i czy ostatecznie żołnierze staną przed plutonem egzekucyjnym.

We wrześniu br. zapadł podobny wyrok w sprawie 12 żołnierzy, którzy zostali skazani za bunt i usiłowanie zabójstwa dowódcy ich batalionu, stacjonującego w stolicy stanu Borno, Maiduguri. Mężczyźni wpadli we wściekłość po tym, jak konwój sił rządowych został zaatakowany na drodze, która wielokrotnie stawała się celem ataków fundamentalistów z Boko Haram.

W opinii licznych korespondentów, sukcesy islamistów, którzy zdołali podbić w tym roku kilka miast w północno-wschodniej części kraju, są wynikiem słabości nigeryjskiego wojska, dręczonego rażącymi problemami z wyposażeniem oraz liczebnością żołnierzy. Istnieją liczne doniesienia o niskim morale walczących na froncie, którzy często skarżą się na brak odpowiedniego sprzętu i słabych płac. Wielu zdecydowało się na dezercję.

Grupa Boko Haram, której nazwę tłumaczy się mniej więcej jako „zachodnia edukacja to grzech”, prowadzi od pięciu lat krwawą kampanię, mającą na celu utworzenie państwa islamskiego w wieloetnicznej i wieloreligijnej Nigerii. Od 2009 r. w rebelii zginęły tysiące osób.

BBC News


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>