Gwałtowny wzrost liczby dzieci-żołnierzy w Republice Środkowoafrykańskiej

Skomentuj
11-letni żołnierz. Fot (c) IRIN

11-letni żołnierz. Fot (c) IRIN

Liczba dzieci-żołnierzy, wcielonych w szeregi grup zbrojnych w Republice Środkowoafrykańskiej (RŚA), wzrosła czterokrotnie od czasu wybuchu krwawej wojny domowej dwa lata temu, informuje Save the Children w najnowszym raporcie zatytułowanym „Uwięziony w strefie konfliktu”. Około 10 tys. dzieci jest obecnie wykorzystywanych w RŚA jako żołnierze, tragarze, służący oraz seksualni niewolnicy. Na początku kryzysu, w grudniu 2012 roku, liczba nieletnich bojowników wynosiła około 2,5 tys.

Niektóre dzieci zostały uprowadzone lub siłą wcielone w szeregi grup zbrojnych, podczas gdy inne przystąpiły do nich dobrowolnie w zamian za żywność, odzież, pieniądze i ochronę. Wiele dołączyło się pod presją rówieśników i rodziców, aby chronić swoje rodziny i społeczności lub pomścić zmarłych krewnych. U boku muzułmańskich rebeliantów oraz chrześcijańskich milicji walczą nawet 8-letnie maluchy.

Działania wojenne, widok tortur, egzekucji, i zbiorowych gwałtów, które im towarzyszą, głęboko wpływają na dziecięcą psychikę, pozostawiając trwałe ślady w ich osobowości, zachowaniu i rozwoju moralnym. Młodzi poniżej 18. roku życia, biorący bezpośredni udział w walkach często nie potrafią przystosować się do życia w społeczeństwie, posługują się językiem przemocy, ignorując podstawowe normy moralne i wzorce zachowań.

Republika Środkowoafrykańska, licząca 4,6 mln osób, pogrążyła się w niebywałym chaosie od czasu, kiedy muzułmańscy rebelianci z koalicji Seleka, wielu pochodzących z sąsiedniego Czadu i Sudanu, obalili prezydenta Francois Bozize w marcu ubiegłego roku i zaprowadzili w kraju anarchię. W wyniku wewnętrznych konfliktów, we wrześniu 2013 roku doszło do rozwiązania muzułmańskiego Przymierza. Jednak ugrupowania tworzące sojusz nie podporządkowały się dekretowi, co nakręciło spiralę przemocy, która przerodziła się w wojnę domową między bojówkami muzułmańskimi wchodzącymi w skład Seleki i chrześcijańskimi milicjami obronnymi Antybalaka.

Trwający już prawie dwa lata krwawy konflikt został nazwany przez Lekarzy bez Granic „kryzysem kryzysów”. Według danych agencji prasowej AP, w bieżącym roku zginęło już tam ponad 5 tys. osób. Wojna domowa między chrześcijanami a muzułmanami zmusiła też co najmniej 650 tys. obywateli RŚA do ucieczki i przemieszczenia się wewnątrz kraju. Kolejne 290 tys. musiało szukać schronienia w państwach ościennych.

Reuters/Save the Children


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>