Kolejne masowe porwanie Boko Haram

Skomentuj
Członkowie nigeryjskiego ugrupowania terrorystycznego Boko Haram. Fot (c) PressTV

Członkowie nigeryjskiego ugrupowania terrorystycznego Boko Haram. Fot (c) PressTV

Dżihadysci z ugrupowania Boko Haram zabili 33 osoby i porwali około 200 podczas ataku na odizolowaną wioskę Gumsuri, położoną w północno-wschodniej Nigerii. Choć zdarzenie miało miejsce w niedzielę, to wieści o napaści i porwaniu ujrzały światło dzienne dopiero w czwartek, kiedy pierwsi ocaleni dotarli do stolicy stanu Borno, Maiduguri, aby zdać relację z krwawego zajścia.

Świadkowie zdarzenia poinformowali, że zakładnicy zostali przetransportowani ciężarówkami w kierunku lasu Sambisa – ważnego bastionu islamistów, gdzie prawdopodobnie zostały również przewiezione porwane w kwietniu licealistki ze szkoły w Chibok.

„Rząd jest oburzony i głęboko zasmucony tym nikczemnym aktem”, powiedział w oświadczeniu rzecznik rządu, Mike Omeri. „Po raz kolejny Boko Haram tchórzliwie obrał za cel ludność cywilną”, dodał.

W reakcji na akt terroru w Gumsuri, rzecznik szefowej unijnej dyplomacji, Federici Mogherini powiedział, że „prawie codzienne śmiertelne ataki” w północno-wschodniej Nigerii są „nie do przyjęcia” i wezwał rząd do przeanalizowania „zasadniczych przyczyn” takiego stanu rzeczy.

Prezydent Nigerii Goodluck Jonathan, który oficjalnie ogłosił, że będzie się ubiegać o reelekcję w wyborach w lutym 2015 roku, znalazł się pod ostrzem publicznej krytyki za niezdolność do odparcia rebelii Boko Haram, która od 2009 roku pochłonęła tysiące ofiar. Eksperci są zdania, że przedwyborcze napięcia polityczne w Nigerii, wynikające z historycznej rywalizacji między muzułmańską północą a chrześcijańskim południem, z którego pochodzi Jonathan, napędzają rebelię fundamentalistów w północno-wschodniej części kraju.

Sekta bojówkarska Boko Haram, której nazwę tłumaczy się mniej więcej jako „zachodnia edukacja to grzech”, prowadzi od pięciu lat krwawą kampanię, mającą na celu utworzenie państwa islamskiego w wieloetnicznej i wieloreligijnej Nigerii. Początkowo grupa atakowała cele rządowe i siły bezpieczeństwa, a także kościoły i muzułmańskich przywódców, którzy odrzucali ich ideologię islamu. Niedawno islamiści zaczęli dokonywać aktów terroru na zwykłych cywilach, najwyraźniej ośmieleni światowym rozgłosem, jaki zdobyli po uprowadzeniu ponad 200 dziewcząt ze szkoły w odległej wiosce Chibok.

Reuters/BBC News/AFP


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>