Kameruńska armia zniszczyła obóz Boko Haram, w którym szkolono dzieci-żołnierzy

Skomentuj
Nieletni uchodźcy w obozie w północnym Kamerunie. Ataki Boko Haram wymusiły zamknięcie wielu szkół w kameruńskim Regionie Dalekiej Północy . Fot © IRIN

Nieletni uchodźcy w obozie w północnym Kamerunie. Ataki Boko Haram wymusiły zamknięcie wielu szkół w kameruńskim Regionie Dalekiej Północy . Fot © IRIN

Kameruńska armia zlikwidowała obóz treningowy dżihadystów z ugrupowania Boko Haram, w którym szkolono dzieci-żołnierzy w wieku od 7 do 15 lat, poinformował w poniedziałek podpułkownik Didier Badjeck, rzecznik ministerstwa obrony narodowej kraju.

Miejscowa ludność powiadomiła w sobotę kameruńskie siły zbrojne o istnieniu obozu, położonego w okolicy miejscowości Guirvidig, w północno-zachodnim Kamerunie, na granicy z Nigerią. „Batalion szybkiej interwencji naszej armii natychmiast rozpoczął atak, w wyniku którego przechwycono grupę 84 dzieci, odbywających trening w obozie. Ponadto aresztowano 45 szkoleniowców i zabito wielu więcej”, powiedział Badjeck.

Rzecznik MON dodał, że precyzyjna liczba ofiar po stronie nieprzyjaciela nie jest znana, ponieważ islamiści uciekli z miejsca starcia pick-upami, zabierając ze sobą poległych bojowników. Nie ujawnił czy siły rządowe poniosły straty podczas tej operacji.

Uwolnione dzieci są obecnie przepytywane w celu ustalenia ich narodowości, podczas gdy 45 pojmanych bojowników zostało przewiezionych do stolicy kraju, Jaunde.

Likwidacja obozu treningowego w Guirvidig stanowi kolejny sukces kameruńskiego wojska w walce z nigeryjskimi fundamentalistami po tym, jak w środę udało im się „zneutralizować” 116 bojowników w regionie Amchide.

Sekta bojówkarska Boko Haram, której nazwę tłumaczy się mniej więcej jako „zachodnia edukacja to grzech”, prowadzi od pięciu lat krwawą kampanię, mającą na celu utworzenie państwa islamskiego w wieloetnicznej i wieloreligijnej Nigerii. Początkowo grupa atakowała cele rządowe i siły bezpieczeństwa, a także kościoły i muzułmańskich przywódców, którzy odrzucali ich ideologię islamu. Niedawno islamiści zaczęli dokonywać aktów terroru na zwykłych cywilach, najwyraźniej ośmieleni światowym rozgłosem, jaki zdobyli po uprowadzeniu ponad 200 dziewcząt ze szkoły w odległej wiosce Chibok.

Reuters


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>