Gambia: Zamach stanu udaremniony. Prezydent Yahya Jammeh pozostaje u władzy.

Skomentuj
Prezydent Gambii Yahya Jammeh. Fot © IRIN

Prezydent Gambii Yahya Jammeh. Fot © IRIN

Prezydent Gambii Yahya Jammeh poinformował w oświadczeniu, że nadal pozostaje przywódcą państwa po tym, jak narodowe siły bezpieczeństwa udaremniły we wtorek próbę zamachu stanu. 49-letni lider, który rządzi krajem nieprzerwanie od 1994 roku, kiedy to sam przejął władzę w wyniku przewrotu wojskowego, oświadczył, że siły skupione wokół byłego dowódcy gwardii, pułkownika Lamina Sanneha, próbowały przejąć kontrolę nad siedzibą głowy państwa, kiedy przebywał za granicą.

Gambijski dyplomata relacjonował w rozmowie z agencją prasową AFP, że pałac prezydencki, położony w sercu stolicy kraju, Bandżul, został zaatakowany we wtorek około 3 nad ranem przez grupę uzbrojonych ludzi, w tym członków gwardii prezydenckiej. Ofensywa żołnierzy lojalnych wobec pułkownika Lamina Sanneha, którzy wtargnęli do Gambii od strony Senegalu, została odparta. „Policja i armia przejęły całkowitą kontrolę nad sytuacją”, zapewnił dyplomata.

Korespondenci podkreślają, że trudno jest dokładnie ustalić, co się dzieje w kraju, ponieważ lokalne media są ściśle kontrolowane przez rząd, a wjazdy do stolicy zostały zablokowane przez wojsko.

Prezydent Yahya Jammeh słynie z dziwacznych poglądów. W 2007 roku oświadczył, że może wyleczyć AIDS za pomocą ziołowej mikstury. Wypowiedź ta została potępiona przez ekspertów zdrowia publicznego. Później twierdził również, że wie, jak leczyć niepłodność u kobiet.

Prezydent Jammeh jest ponadto znany z wyjątkowo wrogiego nastawienia do środowisk LGBT. W tegorocznym orędziu z okazji dnia niepodległości Gambii określił gejów mianem robactwa, które należy zwalczać z zaciekłością, z jaką wybija się malaryczne komary. Z kolei w październiku podpisał ustawę przewidującą karę dożywotniego więzienia dla osób uznanych winnych czynów powiązanych z homoseksualizmem.

Reuters/AFP/BBC News


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>