Lider elitarnej jednostki wywiadowczej Asz-Szabab zginął w ataku powietrznym.

Skomentuj
Żołnierze AMISOM niszczą flagę Asz-Szabab po wyzwoleniu miasta Buloburde 16 marca 2014. Fot © IRIN

Żołnierze AMISOM niszczą flagę Asz-Szabab po wyzwoleniu miasta Buloburde 16 marca 2014. Fot © IRIN

Lider elitarnej jednostki wywiadowczej ugrupowania fundamentalistów islamskich Asz-Szabab zginął w ataku powietrznym przeprowadzonym w poniedziałek przez lotnictwo USA na terytorium Somalii, poinformowała w oświadczeniu somalijska Agencja Wywiadu i Bezpieczeństwa (NISA). Abdishakur, znany również jako Tahliil, był szefem Amniyat, tajnej policji Asz-Szabab. Oprócz Abdishakura, śmierć w wyniku amerykańskiego nalotu poniosło również dwóch innych członków islamistycznej partyzantki, sprecyzowała NISA.

Wcześniej rzecznik Pentagonu, Mark Wright, poinformował drogą mailową, że uderzenie z powietrza miało miejsce w poniedziałek w okolicach miejscowości Saakow, około 325 kilometrów na zachód od stolicy Somalii, Mogadiszu. Przedstawiciel amerykańskiego Departamentu Obrony nie zdradził szczegółów operacji. Zaznaczył tylko, że atak nie spowodował żadnych ofiar wśród ludności cywilnej lub osób postronnych.

Śmierć Abdishakura jest kolejnym znaczącym ciosem dla Asz-Szabab po tym, jak we wrześniu przywódca ugrupowania Ahmed Abdi Godane zginął w wyniku ataku samolotów bezzałogowych USA. Z kolei w ubiegłym tygodniu wysoki rangą lider grupy, Zakariya Ahmed Ismail Hersi, został ujęty przez somalijskie siły bezpieczeństwa. W 2012 r. Stany Zjednoczone wyznaczyły nagrodę w wysokości 3 mln dolarów za pomoc w jego schwytaniu.

Ugrupowanie Asz-Szabab, w skład którego może wchodzić od 7 do 9 tys. bojowników, chce obalić wspierany przez ONZ rząd Somalii oraz wprowadzić prawo szariatu na obszarach znajdujących się pod jego kontrolą.

Departament Stanu USA wspiera siły pokojowe Unii Afrykańskiej (AMISOM), głównego gwaranta bezpieczeństwa Somalii, w ofensywie przeciwko islamistycznej partyzantce, która została wpisana na amerykańską listę organizacji terrorystycznych w 2008 roku.

Reuters/BBC News


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>