ONZ nie odpowie za wywołanie epidemii cholery na Haiti

Skomentuj
Dziecko chore na cholerę w szpitalu St. Nicolas w St. Marc na Haiti. Fot (c) UN Photo

Dziecko chore na cholerę w szpitalu St. Nicolas w St. Marc na Haiti. Fot (c) UN Photo

W piątek wieczorem sędzia amerykańskiego Sądu Rejonowego w Nowym Jorku, Paul Oetken oddalił pozew wniesiony przez bostoński Instytut na rzecz Sprawiedliwości i Demokracji na Haiti (IJDH), domagający się od ONZ odszkodowania dla tysięcy Haitańczyków, którzy ucierpieli na skutek epidemii cholery wywołanej przez żołnierzy Misji Stabilizacyjnej Narodów Zjednoczonych na Haiti (MINUSTAH). Sędzia orzekł, że na mocy Konwencji genewskiej z 1946 roku ONZ jest chroniony immunitetem, stąd nie może być podmiotem w postępowaniu prawnym na terytorium USA. IJDH zapowiedział, że odwoła się od orzeczenia nowojorskiego sądu.

W wyniku jednej z największych epidemii cholery, jakie odnotowano w czasach współczesnych na świecie,  zachorowało już około 707 tys. Haitańczyków, a ponad 8,5 tys. zmarło. Choć dowody wskazują, że ognisko zakaźne choroby wyszło z obozu nepalskiego kontyngentu uczestniczącego w misji pokojowej Narodów Zjednoczonych na Haiti, ONZ nigdy nie przyjęło na siebie odpowiedzialności za wywołanie epidemii, prezentując stanowczą i nieugiętą postawę wobec roszczeń o odszkodowania wysuwanych przez krewnych ofiar śmiertelnych oraz osób zarażonych bakterią Vibrio cholerae. Reprezentujący poszkodowanych bostoński IJDH domaga się od ONZ 100 tys. dolarów dla każdej rodziny, w której ktoś zmarł na cholerę, oraz 50 tys. dla wszystkich, którzy na nią zachorowali.

Pierwsze przypadki cholery na Haiti odnotowano w październiku 2010 roku, czyli 9 miesięcy po apokaliptycznym trzęsieniu ziemi, które pochłonęło 316 tys. ofiar śmiertelnych oraz poczyniło gigantyczne straty materialne. Choroba rozprzestrzenia się w warunkach obniżonej higieny. Człowiek zaraża się spożywając wodę lub jedzenie skażone odchodami nosicieli patogenu. Infekcja daje objawy bardzo podobne do zatrucia pokarmowego. Prowadzi do gwałtownego odwodnienia i może zabić w kilka godzin.

Reuters/źr. własne


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>