Setki tanzańskich dziewcząt ukrywało się przed wyrzezaniem

Skomentuj
Ceremonia inicjacji, która prowadzi do obrzezania. Fot © IRIN

Ceremonia inicjacji, która prowadzi do obrzezania. Fot © IRIN

Setki tanzańskich uczennic powróciło w poniedziałek do domów po spędzeniu trzech miesięcy w ukryciu celem uniknięcia klitoridektomii, czyli rytualnego usunięcia całości lub części zewnętrznych genitaliów żeńskich, poinformowała tanzańska telewizja państwowa. Co najmniej 800 dziewcząt uciekło do schronisk prowadzonych przez organizacje charytatywne i kościelne, zapewniające ochronę w okresie od października do grudnia, podczas którego ten rytuał jest tradycyjnie praktykowany.

Powracające do domu uczennice tłumaczyły, że schroniska były jedynymi miejscami, w których czuły się bezpieczne. „Moja matka mnie wspierała. Nie chciała, aby mnie obrzezano. Ale ojciec zaczął mnie bić, więc postanowiłam tu przyjść”, powiedziała agencji prasowej AFP jedna z dziewcząt, która schroniła się w ośrodku prowadzonym przez kościół protestancki.

Tanzańska minister pracy i zatrudnienia, Gaudensia Kabaka, wezwała tradycyjnych przywódców kraju do wykorzystania swych wpływów na rzecz wyeliminowania tej „zacofanej praktyki”. Mimo, że klitoridektomia została prawnie zakazana w 1998 roku, a jej wykonywanie podlega karze do 15 lat więzienia, nadal jest regularnie praktykowana w Tanzanii, zwłaszcza w północnych i centralnych regionach kraju, często w warunkach niespełniających podstawowych wymogów sanitarnych.

Aktywiści umyślnie nazywają okrutny proceder „okaleczaniem” zamiast „wyrzezaniem”, chcąc zwrócić uwagę na zagrożenia, jakie za sobą niesie oraz szkody, jakie powoduje. Oprócz bólu doświadczanego przez kobietę, może prowadzić do wykrwawienie lub groźnego zakażenia. W dłuższej perspektywie, praktyka niesie ryzyko bezpłodności i komplikacji podczas porodu, które mogą doprowadzić do śmierci dziecka.

W listopadzie 2014 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon rozpoczął światową kampanię na rzecz wyeliminowania rytualnego wyrzezania kobiet w ciągu jednego pokolenia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że obecnie żyje na świecie ponad 125 milionów dziewczynek i kobiet, które zostały poddane temu zabiegowi. Są to głównie mieszkanki 29 krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.

AFP


Warning: printf() [function.printf]: Too few arguments in /home/biz-website/ftp/infoswiat/wp-content/themes/netforms/content-single.php on line 81

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>